Żylakami nazywamy nienaturalnie powiększone, powykrzywiane, widocznie wypukłe żyły. Takiemu zniekształceniu teoretycznie może ulec każda żyła jednak najczęściej problem z żylakami dotyczy nóg oraz stóp. To właśnie te naczynia krwionośne są najbardziej narażone na zastoje krwi i związane z nimi wysokie ciśnienie, które powoduje poszerzenie ścian żył. Żylaki stanowią nie tylko problem natury estetycznej, ale bardzo często towarzyszy im dokuczliwy ból i dyskomfort. Nieleczone żylaki mogą być przyczyną poważniejszych problemów z układem krążenia jak groźna dla życia zakrzepica żylna.
Przyczyny powstawania żylaków
Żylaki powstają w następstwie problemów z krążeniem w żyłach powierzchniowych nóg. Problemy te mogą być spowodowane brakiem ruchu, utratą elastyczności ścian żył czy osłabieniem zastawek. W wyniku zaburzenia w transporcie krwi żylnej dochodzi do jej zastojów, a nawet cofania się. Gromadząca się w naczyniach krwionośnych krew wywiera ciśnienie na ich ściany, powodując poszerzenie. Gdy do zastojów dochodzi często ściany żył trwale się rozciągają i wykrzywiają tworząc wypukłe, fioletowo-niebieskie żylaki.
Przyczyną powstawania żylaków mogą być uwarunkowania genetyczne związane z wrodzonym osłabieniem ścian żył czy zastawek. Problemy z żyłami powierzchniowymi występują często u osób mających siedzący lub stojący tryb pracy – w bezruchu mięśnie nóg nie wspomagają krążenia. Wśród czynników zwiększających ryzyko żylaków są też min.: nadwaga, ciąża czy menopauza.
Jak zapobiec żylakom?
Aby zapobiec powstawaniu żylaków powinniśmy zacząć działać wraz z pojawieniem się pierwszych objawów wskazujących na problemy z krążeniem powierzchniowym nóg. Do tych objawów należą: opuchlizna, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, mrowienie. Objawy te wskazują na zastoje krwi żylnej i aby zapobiec trwałemu poszerzeniu ścian żył musimy jak najszybciej wspomóc krążenie. Przede wszystkim dbamy o codzienny ruch – nieważne czy będzie to krótki spacer czy jazda na rowerze. Staramy się też unikać zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Dlatego spędzając dzień przy biurku robimy sobie krótkie przerwy na spacer czy choćby poruszanie nogami w miejscu. Aby dodatkowo wspomóc przepływ krwi przez żyły warto sięgnąć po uciskowe podkolanówki. Odpowiedni nacisk jaki wywierają na naczynia krwionośne ułatwia przepływ krwi. Ulgę zmęczonym i opuchniętym nogom przyniosą żele na żylaki z heparyną jak Lioton®1000. Heparyna ma przede wszystkim działanie przeciwzakrzepowe dzięki czemu usprawnia przepływ krwi w żyłach powierzchniowych i zmniejsza obrzęki. Aplikacja żelu przynosi też przyjemne uczucie chłodzenia i natychmiastowej ulgi.
Leczenie żylaków
W zależności od stopnia zaawansowania choroby i wielkości zmian stosuje się metody mało inwazyjne lub metody chirurgiczne. Skutecznym sposobem na pozbycie się żylaków jest skleroterapia. W trakcie tego zabiegu do zmienionych chorobowo żył lekarz wprowadza silnie skoncentrowany roztwór substancji powodujących obumarcie tkanek. Najpierw pojawia się stan zapalny i żylak twardnieje, a po 3 do 6 tygodni od zabiegu całkowicie się wchłania. Przy leczeniu żylaków stosuje się również laseroterapię – włókno lasera wprowadza się do zmienionej żyły i pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do jej zamknięcia. Do najbardziej inwazyjnych metod należy chirurgiczne usuwanie żylaków. Jest to najstarszy ze sposób leczenia, a jego największym plusem jest brak ograniczeń co do wielkości usuwanego żylaka.
Materiał partnera zewnętrznego