Trądzik różowaty – charakterystyka i leczenie

7
12054
Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
Na co dzień osoby z trądzikiem różowatym powinny używać wyłącznie kosmetyków łagodnych, bezzapachowych, nie zawierających barwników i konserwantów, przeznaczonych do cery wrażliwej i alergicznej | fot.: Fotolia

Trądzik różowaty to specyficzna choroba skóry, która mimo zaawansowania medycyny i kosmetologii, nadal pozostaje zagadką dla lekarzy i specjalistów. Bezpośrednie przyczyny jego powstawania nadal nie są wystarczająco poznane i budzą wiele kontrowersji. Nie można wyleczyć go całkowicie, dość skutecznie da się jednak złagodzić jego objawy. Zabiegi kosmetologiczne pełnią w tym przypadku funkcję uzupełniającą dla leczenia farmakologicznego. Uzupełniającą, ale nie poślednią.

Choroba ta występuje częściej u kobiet, przy czym jeśli już dotyka mężczyzn, przebiega wówczas w znacznie ostrzejszej postaci. Głównie pojawia się wieku 30-60 lat, najczęściej u osób z jasną karnacją, niebieskimi oczami oraz włosami w kolorze blond (czyli I lub II fototyp wg. Fitzpatricka).

Za czynniki sprzyjające powstawaniu trądziku różowatego uważa się:

  • zaburzenia w układzie naczyń powierzchownych skóry
  • zaburzenia hormonalne
  • współistnienie chorób żołądka i jelit (helicobater pylori), często wykrywa się
    także roztocze demodex folliculorum

Czym jest  trądzik różowaty?

Jest to przewlekła choroba skóry, występująca na twarzy (policzki, broda, okolice nosa
i oczu). Pierwsze jej stadium zazwyczaj przebiega bardzo łagodnie. U osoby dotkniętej chorobą na twarzy zaczyna pojawiać się rumień oraz teleangiektazje (rozszerzone naczynia krwionośne). Kolejnym etapem jest powstanie w ujściach mieszków włosowych drobnych grudek i krostek. Nieleczone objawy ulegają zaostrzeniu, a stan skóry znacznie się pogarsza. Pojawia się uczucie pieczenia i szczypania, wysuszenie, często też występuje obrzęk. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do tzw. przerostu guzowatego nosa (rhinophyma), co zdarza się zwłaszcza w przypadku mężczyzn.

Trądzik różowaty do dolegliwość występująca przede wszystkim u kobiet
Trądzik różowaty do dolegliwość występująca przede wszystkim u kobiet

Szczególny nacisk u osób ze skłonnościami do trądziku różowatego kładzie się na profilaktykę. Należy pamiętać o tym, że czynnikami zaostrzającymi objawy
(tzw. „wyzwalaczami”) najczęściej są :

  • promieniowanie UV: długotrwałe przebywanie na słońcu, solarium
  • stres
  • wysoka temperatura: gorące kąpiele, sauna
  • wpływ warunków atmosferycznych: wiatr, mróz, duża wilgotność
  • przyjmowane pokarmy: gorące napoje, ostre przyprawy, alkohol
  • kosmetyki: z alkoholem, mentolem, mocno perfumowane
  • zaburzenia hormonalne

Leczenie trądziku różowatego przebiega dwutorowo. Przede wszystkim pacjent powinien skonsultować się z lekarzem dermatologiem i, w razie konieczności, poddać leczeniu ogólnemu. W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol, kwas azelainowy, 10% sulfacetamid sodowy z 5% siarką oraz nadtlenek benzoilu i antybiotyki makrolidowe. Zmiany grudkowo-krostkowe leczy się zazwyczaj antybiotykami tetracyklinowymi. Ważną rolę w leczeniu trądziku różowatego odgrywa  leczenie objawowe. Na tym etapie pacjent może poszukać pomocy właśnie w gabinecie kosmetycznym.

Złagodzenie objawów

Umiejętnie dobrane zabiegi mogą zatrzymać rozwój choroby i przynieść znaczną poprawę kondycji skóry. Odpowiednie będą te, które są przeznaczone dla skóry wrażliwej oraz naczynkowej. Kosmetolog powinien skupić się głównie na nawilżeniu skóry oraz zminimalizowaniu podrażnienia. Dużą pomocą w zahamowaniu rozwoju trądziku różowatego może być także laserowe zamykanie naczyń krwionośnych. Powinno się natomiast zrezygnować z wszelkich peelingów, zabiegów złuszczających oraz kwasów owocowych.

Skuteczne zabiegi zwalczające trądzik różowaty:

Naświetlanie lampą Sollux z niebieskim filtrem – polecane głównie do skóry suchej
i wrażliwej. Łagodzi stany zapalne, niweluje podrażnienia. Czas zabiegu zależy od mocy lampy, z reguły trwa od 20 do 30 min, powinien być wykonywany codziennie.
Seria obejmuje minimum 10 zabiegów.
Galwanizacja anodowa – zabieg z wykorzystaniem prądu stałego. Działa uspokajająco na skórę i naczynia krwionośne, pomaga zmniejszyć rumień i objawy trądziku różowatego. Wykonuje się zazwyczaj od 10 do 20 zabiegów  codziennie lub co drugi dzień.
Jonoforeza lub sonoforeza – zabiegi polegające na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry. Przy trądziku różowatym powinny być to substancje łagodzące i uszczelniające naczynia krwionośne, np. witamina C, K , PP. Jonoforezę lub sonoforezę można wykonywać nawet codziennie, zabieg trwa 15-20 minut. Seria obejmuje 10-20 zabiegów.
Zamykanie naczynek IPL – polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka, w wyniku czego powodujemy koagulację i uszkodzenie jego ściany a następnie jego zamknięcie. Zbieg nie tylko jest skuteczny na naczynka, ale też radzi sobie z rumieniem skóry.
Zaleca się wykonanie 4-6 zabiegów w odstępach 3-tygodniowych.

Koagulacja naczynek
Koagulacja naczynek – schemat działania

Laserowe zamykanie naczynek – wykonywane przez dermatologów lub osoby odpowiednio przeszkolone do przeprowadzania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Obecnie do zamykania naczynek używa się głównie laserów:  Nd-Yag,
KTP (potasowo-tytanowo-fosforanowego), diodowego, PDL (pulsacyjnego lasera barwnikowego). Zabiegi z użyciem laserów odznaczają się dużą skutecznością, niestety są także bolesne i wymagają długotrwałej rekonwalescencji. Często w ich efekcie powstają obrzęki, strupki, siniaki a czasem nawet pęcherze. Ilość zabiegów i efekt końcowy uzależnione są od rodzaju urządzenia oraz od stadium zaawansowania problemu.

Odpowiednia pielęgnacja

Na co dzień osoby z trądzikiem różowatym powinny używać wyłącznie kosmetyków łagodnych, bezzapachowych, nie zawierających barwników i konserwantów, przeznaczonych do cery wrażliwej i alergicznej. W składzie kosmetyków do pielęgnacji powinny się znajdować: witaminy C, K, PP (uszczelniają naczynia krwionośne), rutyna, wyciąg z arniki górskiej, wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu, ekstrakt z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba), kasztanowca, ekstrakt z oczaru, czy zielona herbata. Bardzo ważna jest również ochrona przeciwsłoneczna – na dzień zawsze warto nałożyć krem z wysokim filtrem (min. SPV 30), natomiast zimą krem chroniący przed mrozem
i wiatrem (również z filtrem). Z codziennej pielęgnacji wyklucza się : peelingi, wszystkie kosmetyki złuszczające oraz wysuszające, kosmetyki na bazie alkoholu oraz mocno perfumowane. Korzystne będzie również ograniczenie kontaktu chorej skóry twarzy
z wodą, która dodatkowo wysuszy naskórek (do mycia lepiej użyć delikatnych preparatów do demakijażu).

Pamiętajmy, że trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, zatem wymienione działania mają na celu zaleczenie i zminimalizowanie jego objawów. Dzięki odpowiednio dobranym cyklicznym seriom zabiegowym i właściwej pielęgnacji domowej, stan skóry, a wraz z nim komfort życia naszych klientów, ulegną wyraźnej poprawie.

Magdalena Majcher