Większa świadomość konsumentów sprawiła, że chętniej sięgają oni po produkty tonizujące skórę. Przywrócenie odpowiedniego pH jest ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Aktualnie, spora grupa osób sięga po naturalne hydrolaty, które zastępować mają drogeryjne toniki. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hydrolatu i czy każdy hydrolat może spełnić właściwości toniku?
Tonik, czyli…?
Tonik jest produktem stworzonym na bazie wody, jednak w swoim składzie zawiera również składniki wspomagające, np. o właściwościach rozświetlających, nawilżających czy antybakteryjnych. Każdy kosmetyk, również tonik – może zawierać niepożądane składniki, które w sposób negatywny oddziałują na skórę twarzy, jednak dostępne są również takie, które tworzone są w całości ze składników pochodzenia naturalnego. Samo słowo „tonic” tłumaczone jest jako „wzmacniać”. Co to oznacza w praktyce? Tonik należy aplikować jako pierwszy etap pielęgnacji. Po dokładnym oczyszczeniu skóry – przywróci on cerze prawidłowe pH. Warto wspomnieć, że wilgotna cera dużo lepiej wchłania składniki aktywne, dlatego tonik wzmacnia działanie aplikowanego kremu lub serum. To kosmetyk, który charakteryzuje się lekką, wodnistą konsystencją. Rzadziej spotykane są toniki w formie żelowej.
Naturalny zamiennik
Odkąd hydrolaty zostały wprowadzone na rynek kosmetyczny – bardzo szybko zyskały przychylność konsumentów. Hydrolat jest w 100% naturalnym produktem, który powstaje w procesie destylacji parą wodną. Oprócz wody podestylacyjnej, hydrolat w swoim składzie zawiera również konserwant, który utrzymuje jego świeżość i odpowiednie działanie. Warto wspomnieć, że hydrolaty są produktami bardzo mocno skoncentrowanymi, przez co mogą wywoływać reakcje uczuleniowe i alergie. Jednym ze sposobów, aby uniknąć nieestetycznych plam i świądu – jest rozcieńczenie hydrolatu z wodą, aby jego stężenie było mniejsze. W przypadku posiadania skóry atopowej lub bardzo wrażliwej – nie zaleca się stosowania hydrolatów w ogóle. Przed pierwszym użyciem tego produktu, warto zrobić test uczuleniowy na dłoni lub szyi.
Hydrolat jako zamiennik toniku
Co odróżnia oba kosmetyki od siebie? Jest kilka cech, o których z pewnością należy pamiętać. Przede wszystkim nie każdy hydrolat wykazuje działanie tonizujące – nie przywraca skórze odpowiedniego pH, za to jest produktem dużo bardziej uniwersalnym i wielozadaniowym. Może być aplikowany zarówno na skórę twarzy, całego ciała, a nawet włosów. Odświeża i nawilża cerę. Może być aplikowany zamiast serum, jako ostatni etap pielęgnacji, służyć jako produkt odświeżający w ciągu dnia lub aplikowany w formie wcierki do skóry głowy. Wielość zastosowań tego produktu sprawia, że prawdopodobnie, jeśli nie sprawdzi się on do tonizowania cery – można wykorzystać go w inny sposób. Tego samego nie można powiedzieć o toniku, który dedykowany jest stricte do skóry twarzy.
Hydrolat, w zależności od rodzaju – wykazuje nieco inne działanie. Przykładowo – hydrolat aloesowy – doskonale łagodzi podrażnienia, hydrolat lawendowy – koi zmysły, relaksuje, hydrolat różany – sprawdzi się w przypadku skóry naczynkowej (ale wykazuje również działanie tonizujące).
Bez wątpienia zarówno toniki, jak i hydrolaty zagościły w damskich łazienkach na dobre. Hydrolat sprawdzi się u osób, które stawiają na uniwersalność produktów i naturalny skład, natomiast tonik – u kobiet, które podążają za przyjemnymi zapachami w kosmetykach pielęgnacyjnych i dodatkowymi właściwościami. Każdy produkt, który dobrany jest do potrzeb i problemów skóry będzie spełniał swoją rolę, niezależnie czy skryje się pod nazwą toniku, czy też hydrolatu.
Materiał partnera zewnętrznego