Szyja to wciąż nieco zapominana, ale ważna (i widoczna!) część naszego wyglądu zewnętrznego. Nieodłącznie towarzysząca twarzy na drugim planie, potrafi ładnie eksponować nasze atuty. Trzeba ponadto pamiętać, że to jedna z nielicznych części naszego ciała, która nieustannie jest wystawiona na widok ludzki. Czy możemy sobie pozwolić na zaniedbywanie jej? Specjaliści podpowiadają, że niekoniecznie.
Jak starzeje się skóra na szyi?
W gabinetach medycyny estetycznej nie znajdziemy raczej zabiegów wyłącznie na tę strefę, a więc na próżno szukać odstępnych technik, którymi możemy odmłodzić wyłącznie szyję. Jednakże wybierając się na zabieg medycyny estetycznej warto łączyć obydwie strefy: tzn. twarz i szyję. Dzięki temu rozszerzeniu pola działania unikniemy niekorzystnego kontrastu pomiędzy stanem skóry w obydwu rejonach. Niektórzy kosmetologowie zalecają nawet, żeby o skórę szyi dbać nawet wcześniej niż o skórę twarzy, ponieważ szybciej się ona starzeje. Wynika to poniekąd z jej delikatności, ale także z faktu, że trudno zatuszować ewentualne efekty starzenia makijażem.
Wolumetria
W przypadku szyi problem nie wynika jedynie z jej starzenia się, ale też zanikania tkanki podskórnej. Warto pomyśleć w tym przypadku o wolumetrii, czyli ostrzykiwaniu preparatem na bazie kwasu hialuronowego, który obecny jest we wszystkich organizmach żywych. Wolumetryczne odmładzanie polega na przywracaniu utraconej objętości i poprawianiu konturów twarzy oraz szyi. Skóra na twarzy ma również tę przewagę, że wskutek ciągłych ruchów mięśni „gimnastykuje się”, co pomaga pobudzić krążenie, a jak wiemy to absolutna podstawa w zachowaniu młodości. W przypadku szyi mechanizm ten jest zdecydowanie słabszy. Jednocześnie kontrast pomiędzy świeżą i zadbaną twarzą, a wiotką i zaniedbaną szyją może być fatalny dla naszego wizerunku. warto przy tym pamiętać, że zabieg wolumetrii najczęściej jest wykonywany właśnie dla twarzy i dodatkowo dla szyi. Rzadko wykonuje się go wyłącznie na samej szyi.
Podstawowe metody odmłodzenia szyi
Bardzo popularnymi zabiegami odmładzającymi są mezoterapia igłowa i mezoterapia mikroigłowa. Ich celem jest dostarczenie skórze odpowiednich substancji regenerujących, odżywczych i nawilżających. Szczególnie popularna w okolicach twarzy, szyi i dekoltu. Mezoterapia mikroigłowa to niechirurgiczna metoda rewitalizacji skóry przy jednoczesnej stymulacji jej naturalnych zdolności regeneracyjnych. Dodatkowo zostaje podany specjalny preparat uzależniony od potrzeb skóry.
Mezoterapia
Mezoterapia igłowa pozwala na utworzenie depozytu, z którego stopniowo uwalnia się substancja czynna. Polega na wstrzykiwaniu do głębokości 2-3 milimetrów specjalnego koktajlu witaminowego ze wspomnianym wcześniej kwasem hialuronowym, choć nie tylko. Oczywiście głębokość samego nakłucia ustala osoba wykonująca zabieg zależnie od okolicy, wrażliwości na ból i indywidualnych potrzeb klienta. Iniekcje tego typu poprawiają przede wszystkim mikrokrążenie oraz metabolizm komórkowy. Wszystko to sprawia, że mezoterapia igłowa to jeden z najefektywniejszych zabiegów powstrzymujących procesy starzenia się skóry.
Wampirzy lifting
Inną popularną metodą jest „wampirzy lifting„, czyli terapia osoczem. Pozyskuje się je z krwi pacjenta i dostarcza do odpowiednich miejsc skóry, co ma silne właściwości regenerujące. Silnie powiązana z osoczem jest fibryna, która wytrąca się z niego podczas krzepnięcia. Znana ze swojego stymulującego wpływu na odnowienie biologiczne tkanek. Osocze bogatopłytkowe zawiera w swoim składzie czynniki wzrostu, które oferują dobroczynne właściwości. Stymulują one fibroblasty i komórki macierzyste do produkcji kolagenu i elastyny, ale także odpowiadają za lepsze jakościowo połączenia międzykomórkowe i poprawę mikrokrążenia.
Inne popularne metody
Nieco inaczej działa metoda PRXT-33. W tym przypadku głównym składnikiem, który dostarczany jest do skóry jest kwas TCA o stężeniu 33%, skąd zresztą wynika jego nazwa. Oprócz tego do zabiegu stosuje się nadtlenek wodoru, który niweluje niepożądane reakcje kwasu. Zabieg oparty jest metodzie chemicznej biorewitalizacji skóry i polega na nałożeniu kilku warstw preparatu, jedna po drugiej i intensywnym ich wmasowaniu w skórę ruchami liftingującymi. To z kolei przywraca skórze jędrność i elastyczność, dzięki właściwościom odmładzającym i rewitalizującym, a także likwiduje zmarszczki i nawilża skórę.
Trochę mniej znana jest radiofrekwencja (RF) radiowa, gdzie stosuje się kartridże nakłuwające o różnej długości. Wprowadza się dzięki nim fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych. Nici PDO to z kolei włókna, dzięki którym można od wewnątrz stymulować tkanki.
Odmładzanie to jednak nie tylko nakłuwanie skóry i dostarczanie jej w ten sposób składników. Wiele osób boi się różnego rodzaju igieł i wybiera alternatywne sposoby. Od lat dobrą opinię ma także endermolift, który polega na pobudzeniu skóry masażem mechanicznym. Nie zabraknie też zabiegów laserowych (m.in. metoda Icoone czy fotoodmładzanie IPL) oraz korzystających z pomocy fal radiowych. Swoich fanów mają ultradźwięki, a więc zabieg HIFU, który zwiększa elastyczność i poprawia napięcie skóry.
Wśród nich warto zwrócić uwagę na fotoodmładzanie IPL. To dość popularny zabieg. W trakcie jego trwania powierzchnia poddana zabiegowi zostaje naświetlona krótkimi impulsami światła. Zamienia ono hemoglobinę (rozszerzone naczynka, rumień) lub melaninę (przebarwienia) na ciepło, które niszczy uszkodzone komórki, a te położone głębiej pobudza do wytwarzania kolagenu. Podczas trwania zabiegu skracają się i przebudowują włókna kolagenowe odpowiadające za naturalną jędrność, a skóra zostaje pobudzona do rozpoczęcia naturalnego procesu leczenia.
Wybór należy do Ciebie
Uwzględniając tak wiele różnych technik, każdy znajdzie się dla siebie. Igły, lasery, ultradźwięki, fale radiowe – czego tylko dusza, a przede wszystkim skóra naszej szyi, zapragnie. Warto pamiętać, że zabiegi kosmetyczne to nie tylko twarz. Warto rozpocząć w tym przypadku właśnie od szyi, gdyż kontrast pomiędzy szyją a zadbaną twarzą może zepsuć efekty nawet najlepszych zabiegów.
MMi/DOP