Chyba każdy z nas na pewnym etapie życia miał do czynienia z trądzikiem. Choć jest to zwykle domena nastolatków, niestety problemy tego typu dotykają też osoby starsze, nawet po czterdziestce. Czy trądzik pospolity to to samo, co trądzik młodzieńczy? W jaki sposób się go pozbyć? Czy lepiej zaufać lekom i profesjonalnym kosmetykom czy może lepiej wyleczyć tę przykrą przypadłość w domu? Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące trądziku pospolitego.
Kto ma problemy z trądzikiem, czyli czym różni się trądzik pospolity od młodzieńczego?
Mówi się, że ponad połowa kobiet boryka się w dorosłym życiu z trądzikiem pospolitym. Część z nich problem ten zna od czasów szkoły średniej, a część z trądzikiem po raz pierwszy spotyka się po trzydziestym roku życia lub nawet kilka lat później. Dlaczego tak się dzieje? Jest to związane z gospodarką hormonalną. To zupełnie normalne zjawisko, gdy jesteś nastolatkiem, kłopot jest jednak większy, gdy trądzik spędza Ci sen z powiek kiedy zbliżasz się do czterdziestych urodzin.
Niestety trądzik pospolity bardzo często ma charakter przewlekły i to przede wszystkim odróżnia go od trądziku młodzieńczego, który mija po maksymalnie kilku latach, gdy hormony związane z dorastaniem uspokoją się. Ponadto zmiany skórne związane z trądzikiem pospolitym są poważniejsze niż te związane w trądzikiem młodzieńczym i charakteryzują się silniejszych stanem zapalnym. Ostatnia różnica to lokalizacja zmian skórnych – nastolatki mają zwykle zmiany skórne zlokalizowane w tak zwanej strefie T, a osoby starsze – najczęściej w dolnej części twarzy, a także szyi i plecach.
Jakie kosmetyki najlepiej działają na trądzik pospolity
Trądzik pospolity jest na tyle popularną chorobą, że niemal każda większa marka kosmetyczna ma w swojej ofercie linię kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Takie kosmetyki charakteryzują się głównie tym, że są niezwykle delikatne i maksymalnie naturalne. Ostatnie, czego potrzebuje cera trądzikowa, to podrażnienie, które może spowodować, że trądzik jeszcze bardziej się rozwinie. Kluczem jest więc delikatne, ale jednocześnie skuteczne oczyszczenie skóry i porządne jej nawilżenie. Wiele osób martwi się, że nawilżając cerę trądzikową sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej się świecić i przetłuszczać. Jest to jednak wielki mit. Odpowiednie nawilżenie skóry jest konieczne do walki z trądzikiem pospolitym.
Oprócz profesjonalnych kosmetyków sięgamy również po lekarstwa na trądzik. Dermatolodzy najczęściej przepisują maść łagodzącą często z antybiotykiem. Choć dostępne obecnie lekarstwa na trądzik są dość skuteczne, niestety samo leczenie trwa stosunkowo długo. W leczeniu trądziku pospolitego dużą rolę odgrywają też witaminy i suplementy – warto regularnie brać na przykład witaminy A i E oraz cynk.
W jaki sposób pozbyć się trądziku używając domowych sposobów?
Domowe sposoby to wsparcie w leczeniu trądziku. Nie można traktować ich jednak jako terapii – w tej kwestii zawsze należy skonsultować się z dermatologiem. Zawsze warto jednak wiedzieć, jakie domowe preparaty mogą pomóc w pokonaniu lub chociaż złagodzeniu zmian skórnych. Najczęściej używanym składnikiem jest coś, co znajdziesz w dosłownie każdej kuchni – drożdże. Prosta w przygotowaniu maseczka może przynieść sporą ulgę osobie walczącej z uporczywym trądzikiem pospolitym. Aby ją przygotować, rozgnieć drożdże piekarnicze w niewielkiej ilości ciepłej wody i zostaw pod przykryciem na około 10 minut. Nałóż maseczkę na zmiany skórne na około pół godziny, a następnie usuń ją czystą, ciepłą wodą. Powtarzaj zabieg co drugi dzień przez kilka tygodni. Inną, bardzo popularną domową metodą na trądzik jest zastosowanie jednego z najbardziej popularnych polskich warzyw – cebuli. Cebula pełna jest witaminy C, chromu i flawonoidów – wszystkie te substancje świetnie działają na cerę trądzikową. Ma także właściwości bakteriobójcze, pomaga więc złagodzić zmiany skórne. Przecieraj cebulą delikatnie zmiany na skórze, a ulgę odczujesz niemal natychmiast. Nie zaszkodzi również na stałe włączyć cebuli do codziennej diety – warzywo ma tak samo zbawienny wpływ od środka!
Materiał partnera zewnętrznego