Skóra w starciu ze smogiem

1
2345
Przyczyną problemów z cerą oraz coraz szybszym starzeniem się skóry jest tzw. stres oksydacyjny wywołany m.in. zanieczyszczeniami powietrza | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

O szkodliwości smogu mówi się najczęściej w kontekście problemów z oddychaniem. Niestety zła jakość powietrza wpływa destrukcyjnie nie tylko na organizm od środka, ale także na stan i wygląd skóry. Jak niwelować szkodliwe skutki smogu i chronić skórę? Podpowiada Ilona Skoneczna, kosmetolog z 15-letnim stażem.

Przyczyną problemów z cerą oraz coraz szybszym starzeniem się skóry jest tzw. stres oksydacyjny wywołany m.in. zanieczyszczeniami powietrza. Czym jest to zjawisko?

– Pojęcie to związane jest ściśle z destrukcyjnym działaniem wolnych rodników, które wywołują uszkodzenia komórek skóry na wszystkich jej poziomach. Im bardziej intensywne działanie wolnych rodników, tym skóra szybciej traci zdrowy wygląd, wygląda na permanentnie zmęczoną, a zmarszczki dodają niepotrzebnych lat – tłumaczy Ilona Skoneczna.

Smog – wróg numer 1

Smog to mieszanina spalin i kurzu, w których znajduje się ponad 150 szkodliwych substancji. Są to m. in. pyły niskocząsteczkowe, metale ciężkie (np. ołów, rtęć, chrom), dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz szereg substancji rakotwórczych.

– Każde starcie ze smogiem to dla skóry przeżycie ekstremalne, ponieważ musi ona odeprzeć atak setek szkodliwych związków chemicznych. Zwłaszcza zimą w batalii ze smogiem, skóra zawsze jest na pozycji przegranej. Nagle, bez wyraźnej przyczyny pojawiają się na niej zaczerwienienia i podrażnienia, następuje gwałtowna zmiana kolorytu, występują stany alergiczne, a także zapalenia skóry w postaci zarumienionych plam. Zanieczyszczenia powietrza mogą doprowadzić do mocnego przesuszenia skóry, co wywołuje pieczenie, a nawet pękanie naskórka. Skóra może również sprawiać wrażenie ciepłej i pulsującej. Każda z tych zmian powinna wzbudzić naszą czujność. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry, a także holistyczne podejście, czyli zadbanie o cały organizm są jedynym ratunkiem – alarmuje kosmetolog Ilona Skoneczna, która od lat prowadzi szkolenia z nowoczesnych metod oczyszczania skóry.

Codzienny rytuał ochronny

Najlepszą metodą ochrony przed smogiem jest pozostanie w domu, co oczywiście jest niemalże niewykonalne. Dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja. Aby skutecznie ochronić skórę przed smogiem należy stosować naturalne kosmetyki zawierające antyoksydanty, które zwalczają i całkowicie dezaktywują wolne rodniki, np. krem Oxynergy Everlasting Deep Repair. To kosmetyk przeznaczony szczególnie dla skóry podrażnionej. Natychmiast łagodzi i koi pieczenie oraz zaczerwienienia spowodowane zanieczyszczeniami.

– Połączenie naturalnych ekstraktów, takich jak wyciąg z mięty tasmańskiej, z liści dębu i liści zielonej herbaty oraz mikroelementów i witamin tworzy odżywczy koktajl naturalnych przeciwutleniaczy. Dodatkowo zwiększa on wydajność energetyczną komórek i przyśpiesza zachodzącą w nich konsumpcję tlenu. Dzięki temu kosmetyk stanowi naturalną maskę antysmogową dla skóry, ale także odwraca uszkodzenia wewnątrzkomórkowe spowodowane zanieczyszczeniami  – tłumaczy Ilona Skoneczna.

Tlenowy detoks skóry

Kosmetyki same w sobie nie są w stanie działać w najgłębszych warstwach skóry. A smog niestety niszczy ją na wszystkich poziomach. Najlepszym działaniem przeciw zanieczyszczeniom powietrza jest zastosowanie czystego tlenu w odpowiednim, bezpiecznym stężeniu. Warto raz na jakiś czas poddać się kompleksowemu zabiegowi detoksykacyjnemu, który oczyści  i dotleni skórę.

– Wtłaczany do serca komórek skóry czysty tlen intensyfikuje procesy metabolizmu komórkowego i dostarcza im życiodajnej energii, która jest w stanie odwrócić zniszczenia spowodowane smogiem poprzez stymulację tkanek do wytężonej pracy. Natychmiast po zabiegu mamy silnie zwiększone napięcie i zagęszczenie skóry, a cera jest promienna i wypoczęta – mówi specjalistka.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Materiał partnera zewnętrznego