Poranna joga dla zdrowia – dlaczego warto zacząć ją praktykować?

0
423
poranna joga
Po takiej praktyce, nawet kilkunastominutowej, ciało i umysł będzie lepiej przygotowane do rozpoczęcia dnia i stawienia czoła wyzwaniom | fot.: stock.adobe.com

Poranne praktykowanie jogi przynosi wiele korzyści dla organizmu i ciała. Przede wszystkim pozwala zredukować napięcie, uelastycznić mięśnie i oczyścić głowę. Od czego więc warto zacząć ćwiczenia?

Na czym polega poranna joga?

Poranne ćwiczenia, szczególnie te, które zawierają w sobie elementy medytacji i rozciągania, potrafią przygotować ciało na dzień pełen wyzwań. Dlatego też warto zdecydować się na to, by tuż po porannym budziku wypić szklankę wody, wskoczyć w strój do jogi i rozłożyć matę na podłodze.

Wystarczy jedynie kilka prostych ćwiczeń. Ich praktykowanie przez 15-20 minut dziennie z początku może wydawać się trudne, jednak z czasem ciało przyzwyczai się do wysiłku i nabierze elastyczności. Dzięki temu krótka poranna praktyka ma szansę przerodzić się w godzinną sesję jogi.

A jakie ćwiczenia warto wykonywać? Dobrym początkiem będzie pozycja psa z głową do dołu (Adho Mukha Svanasana) oraz z głową do góry (Urdhva Mukha Svanasana). W pierwszej z nich dłonie i stopy powinny przylegać do podłoża, a biodra należy wysunąć w stronę sufitu.

Z kolei druga pozycja jest podobna do tej o nazwie kobry. Nogi należy położyć na macie, a tułów wyciągnąć do góry na wyprostowanych ramionach. Z początku nazewnictwo może wydawać się dość skomplikowane, dlatego warto skorzystać z darmowych filmików udostępnianych w internecie.

Korzyści z praktykowania jogi

Poranna joga jest doskonałym sposobem na rozpoczęcia dnia. Praktykowanie prawidłowego oddechu usprawnia działanie układu nerwowego i pozwala dotlenić organizm. Odpowiednio skomponowany zestaw ćwiczeń pobudza także ciało do ruchu – uelastycznia zesztywniałe i napięte mięśnie, dzięki czemu pozwala także zredukować stres.

Po takiej praktyce, nawet kilkunastominutowej, ciało i umysł będzie lepiej przygotowane do rozpoczęcia dnia i stawienia czoła wyzwaniom. Sam element medytacji jest również podstawą do oczyszczenia głowy z negatywnych myśli.

Ponadto joga pozytywnie wpływa na kręgosłup. Niektóre pozycje, takie jak np. pozycja dziecka, rozluźniają napięcie w okolicach kręgów lędźwiowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Dodatkową korzyścią z porannych ćwiczeń jest także pobudzenie metabolizmu na cały dzień.

Ćwiczenia wykonywane z rana są dobrym sposobem na poprawienie kondycji ciała. Joga jest w stanie zadbać nie tylko o stan fizyczny, ale również o psychiczne nastawienie, dzięki pracy nad oddechem i medytacji.

Materiał partnera