Produkty mineralne nie są nowością w przemyśle kosmetycznym, ale w ostatnim czasie zdecydowanie mówi i pisze sie o nich częściej. Dlaczego? Co spowodowało, że wiele kobiet porzuciło kosmetyki tradycyjne na rzecz właśnie tych o charakterze mineralnym? Czy aby tylko chodzi w nich o naturalne wykończenie? I czy faktycznie w przypadku takiego makijażu jesteśmy w stanie mówić o zdrowotnym, wręcz leczniczym ich działaniu?
Minerał minerałowi nie równy
Od kilku lat mamy do czynienia z prawdziwą modą na mineralne kosmetyki. Trend wpisuje się w ogólną modę na naturalne i ekologiczne produkty, choć warto tu wspomnieć, że kosmetyki mineralne wkroczyły na rynek kosmetyczny już w połowie lat siedemdziesiątych. Aktualnie wybór tego typu produktów jest zdecydowanie większy, podobnie zresztą jak ilość wątpliwości związanych z ich naturalnością. Specjaliści podkreślają bowiem, że praktycznie każde kosmetyki są w pewnym stopniu mineralne a paradoksalnie – produkty, które uchodzą właśnie za mineralne – nie zawsze zasługują na takie miano. Z czego to wynika? Większość produktów mineralnych przechodzi skomplikowane procesy oczyszczania, a więc mitem jest informacja, która sugeruje praktycznie całościową ich naturalność. W przyrodzie nie występują przecież składniki, które kompleksowo mogą być wykorzystywane w kosmetyce. Tym bardziej biorąc pod uwagę rygory związane z ich produkcją.
Dla kogo polecany jest makijaż mineralny?
Składniki, które znajdują się w produktach mineralnych, między innymi: dwutlenek tytanu i tlenek cynku są naturalną barierą przeciwsłoneczną dla skóry twarzy. Z pewnością nie można odmówić im właściwości ochronnych. Nie mogą jednak całkowicie zastąpić np. kosmetyków nawilżających czy przeciwzmarszczkowych. Każdy rodzaj makijażu posiada swoje niewątpliwe i niepodważalne plusy, jednak należy zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenia wynikające z używania ich. Kosmetyki mineralne, ze względu na specyfikę wynikającą ze składu preferowane są przez kobiety głównie o cerze wrażliwej, skłonnej do alergii i naczynkowej. Jednak i posiadaczki cery tłustej, chwalą sobie tego typu produkty, ze względu na lekką formułę i matujące wykończenie, głównie podkładów.
Przegląd asortymentu – jaki podkład mineralny wybrać?
Jak wspomniano we wstępie – wiele firm kosmetycznych wprowadza na rynek produkty mineralne. Najpopularniejsze wśród nich to oczywiście mineralne podkłady, które cenione są przez kobiety głównie dzięki naturalnemu wykończeniu na skórze oraz braku niekomfortowego uczucia maski.
Marka Annabelle Minerals, jedna z najpopularniejszych firm, która specjalizuje się w tego typy kosmetykach posiada w swoim asortymencie podkłady mineralne o właściwościach rozświetlających, matujących, jak również kryjących. Konkurencyjna firma Pixie Cosmetics zaproponowała swoim klientom podkład ze złotem koloidalnym oraz glinką z lasów amazońskich (posiadają w swoim asortymencie produkty mineralne z różnych kategorii makijażowych, między innymi róże do policzków, a nawet produkty modelujące i korektory).
Tego typu produkty występują nie tylko w formie sypkiej, ale także prasowanej. Wybór podkładu mineralnego, czyli praktycznie najważniejszego kosmetyku, od którego uzależniony jest wygląd całości nie jest sprawą łatwą. Podobnie jak w przypadku podkładów tradycyjnych – tutaj również klientki borykają się z doborem odpowiedniego odcienia i wykończenia na skórze.
Jak i czym aplikować podkład mineralny?
Podkłady mineralne aplikuje się w nieco odmienny sposób, niż klasyczne podkłady w formie płynnej. Kluczowym jest tutaj dobór odpowiedniego narzędzia, a w tym wypadku pędzla typu kabuki lub flat top. To propozycje, które sprawdzą się ze względu na fakt posiadania sporej ilości, gęsto zbitego włosia. Takie pędzle do makijażu idealnie współgrają z ruchem wcierającym podkłady mineralny w skórę. Właśnie w taki właśnie sposób najlepiej aplikować produkt. Dla uzyskania większego krycia, podkłady mineralne możemy nanieść w kilku, bardzo cienkich warstwach. Oprócz ruchu okrężnego (wcierającego), z powodzeniem możemy wykorzystać również stemplowanie. Wszystko zależy od indywidualnych przyzwyczajeń i preferencji.
Produkty mineralne zyskują coraz większą popularność, nie tylko wśród profesjonalnych wizażystek (sporo z nich wykonuje makijaże tylko w oparciu o kosmetyki mineralne), ale także firm kosmetycznych i samych klientów. Właściwości ochronne i dużo mniejsze prawdopodobieństwo występowania ewentualnych alergii i podrażnień sprawiły, że kosmetyki te urosły do rangi produktów nawet pielęgnacyjnych. Jeśli w dodatku zastępować mają makijaż tradycyjny? W tym momencie zrozumiały staje się fakt, że produkty mineralne to nieodłączny element codziennej rutyny wielu kobiet na świecie.
Materiał partnera zewnętrznego