Współczesna kosmetologia nie istnieje bez kwasu hialuronowego. Pozyskuje się go w warunkach laboratoryjnych, nie wywołuje reakcji alergicznych i jest bezpieczny dla organizmu. Najczęściej stosowany do wypełniania zmarszczek, modelowania konturów twarzy i wiązania wody w skórze. Które zabiegi najpełniej wykorzystują jego potencjał?
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem, czyli rodzajem mukopolisacharydu, łączącym włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Występuje naturalnie w każdym organizmie, u ludzi obecny jest we włosach, oczach, skórze, stawach, a nawet dziąsłach. Jego ilość z wiekiem maleje, czego efektem jest zmniejszenie napięcia i gęstości skóry, wiotkość, pojawienie się zmarszczek. Dlatego stosowanie wszelkich preparatów z kwasem hialuronowym pozwala znacznie spowolnić proces starzenia się skóry.
Właściwości syntetycznego kwasu hialuronowego:
- trwale wiąże wilgoć i pozostaje nawet po oczyszczeniu skóry
- wygładza, zmniejsza szorstkość skóry, ułatwia aplikację makijażu
- wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe
- poprawia proces różnicowania i złuszczania się komórek naskórka
- chroni przed utratą naturalnego kwasu hialuronowego
- wzmacnia barierę ochronną skóry, stymulując produkcję ceramidów
- działa gojąco i regenerująco
- zwiększa odporność skóry na działanie wolnych rodników
- zwiększa przyswajanie i wnikanie składników aktywnych w głąb skóry
- wnikając do wnętrza włosów, poprawia stopień nawilżenia i sprężystość włókna włosa
- wcierany w skórę głowy, stymuluje włosy do wzrostu
W jakich zabiegach stosuje się kwas hialuronowy?
Zabiegi pielęgnacyjne manualne – do tego typu zabiegów także wykorzystuje się produkty zawierające kwas hialuronowy (serum, maska algowa i kończący krem z kwasem hialuronowym). Skuteczne przenikanie serum w głąb naskórka uzyskuje się dzięki masażowi kosmetycznemu.
Sonofreza – wibracja ultradźwiękowa powoduje eliminowanie zmarszczek, poprawia się wymiana jonowa, przy jednoczesnym wzmożeniu produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Mezoterapia bezigłowa – działa podobnie do sonoforezy, z tą jednak różnicą, że zasadą jej działania jest wykorzystanie zjawiska elektroporacji. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego, zabieg powoduje ujędrnienie skóry, skorygowanie istniejących zmarszczek (i zapobiega powstawaniu nowych).
Mezoterapia mikroigłowa – niezależnie od tego, czy zabieg wykonywany za jest pomocą rollera, czy dermapenu, użycie kwasu hialuronowego prowadzi do redukcji zmarszczek i efektów fotostarzenia, poprawia koloryt skóry, poziom jej nawilżenia i pobudza mikrokrążenie. O działaniu mezoterapii mikroigłowej czytaj także:
Moda na mezoterpię, czyli mikro-fenomen
Podsumowanie zabiegów przedstawia poniższa tabela
(w której + oznacza najniższe wartości, a ++++ najwyższe):
Porównanie zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego
Porównanie wyłoniło dwóch faworytów wśród zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego: mezoterapię bezigłową i mezoterapię mikroigłową.
Przemawiają za nimi:
- nieinwazyjność
- efekty widoczne po pierwszym zabiegu
- pozwalają na wprowadzenie do 99% substancji w głąb skóry
- przenikają barierę naskórka
Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej
Kwas hialuronowy znalazł swoje zastosowanie w medycynie estetycznej. Za jego pomocą powiększa się piersi, modeluje łydki, powiększa i ujędrnia pośladki, wypełnia ubytki powstałe po zabiegach, a u mężczyzn – kształtuje klatkę piersiową, z powodzeniem wypełnia się nim także zagłębienia powstałe pod oczami.
Ciekawostka:
Poziom kwasu hialuronowego można uzupełniać dzięki tabletkom stosowanym doustnie. Ze względu na zdolność wiązania wody, kwas hialuronowy nawilża głębokie warstwy skóry od wewnątrz, uodparnia na czynniki zewnętrzne, poprawia transport składników odżywczych. Badania dermatologiczne wykazały dobroczynny wpływ takiej kuracji na skórę, paznokcie i włosy.
[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]
Emilia Rechul
Redakcja Sztuki Kosmetologii dziękuje Pani Joannie Turkowiak za uwagi merytoryczne do tekstu.