Ciąża to wyjątkowy, ale również trudny czas dla kobiety. Ciało przechodzi wtedy wiele zmian, pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości, z którymi nie zawsze wiemy jak sobie poradzić. A kondycja i samopoczucie przyszłej mamy są bardzo ważne nie tylko dla niej samej, ale również dla dziecka. Jak można skutecznie je poprawić?
Masaż w ciąży – czy jest bezpieczny?
Przed ciążą chodziłaś na masaże relaksacyjne lub odchudzające? Wiesz dobrze, że po takim zabiegu twoje ciało rozluźnia się, a ty czujesz się zrelaksowana i wypoczęta, pozbywając się przy okazji różnych dolegliwości. Tak samo jest z masażami dla kobiet w ciąży. Choć wiele osób obawia się ich, przyszłe mamy nie tylko mogą, ale wręcz powinny korzystać z takich terapii. Właściwie przeprowadzony relaksuje i pozwala czuć się piękniejszą, ale przede wszystkim łagodzi wiele ciążowych dolegliwości, takich jak obrzęki czy bóle kręgosłupa. Tak naprawdę regularne wizyty u masażysty warto rozpocząć jeszcze przed ciążą – ciało przygotuje się wtedy lepiej do wszystkich zmian, dzięki czemu zapewnisz sobie lepszą kondycję, a po porodzie skóra szybciej wróci do stanu sprzed ciąży. Jeśli jednak nie stosowałaś ich wcześniej, wstrzymaj się z pierwszą wizytą do zakończenia pierwszego trymestru – później możesz chodzić na masaże prawie do końca ciąży.
Jak powinien wyglądać masaż w ciąży?
Masaż dla kobiet spodziewających się dziecka przynosi podobne rezultaty jak inne tego rodzaju terapie, ale powinien być wykonywany nieco inaczej.
– Masażysta wykonujący taki zabieg przede wszystkim musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, znajomość specjalistycznych technik oraz wiedzę z dziedziny fizjologii i patologii ciąży – mówi Arkadiusz Jesiotr, masażysta Sthetic Klinika dr Jagielskiej.
Podczas zabiegu kluczowa jest pozycja pacjentki – powinna być siedząca, półleżąca lub leżąca (na plecach lub boku). Podczas masażu z reguły wykorzystuje się kosmetyki, które wygładzają skórę, uelastyczniają ją i zapobiegają rozstępom. Masaż w ciąży jest zwykle nieco delikatniejszy niż zwyczajny ale jego rezultaty są podobne.
Jakie są korzyści dla kobiet w ciąży?
Profesjonalny masaż dla kobiet w ciąży to bezpieczna i przyjemna terapia, która poprawia ich stan fizyczny i psychiczny.
– Może być stosowany jako profilaktyka, ale pomaga też zniwelować już występujące dolegliwości, pomaga kontrolować masę ciała, przeciwdziała utracie jędrności skóry i pojawianiu się rozstępów, przygotowuje na wysiłek związany z porodem oraz pozytywnie wpływa na szybki powrót do formy po rozwiązaniu – wyjaśnia Arkadiusz Jesiotr.
Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Research Institute na University of Miami School of Medicine na Florydzie[1] potwierdzają, że zarówno masaże, jak i aktywność fizyczna (np. joga) poprawiają samopoczucie kobiet w ciąży, ograniczają uczucie lęku, złości, wpływają pozytywnie na relacje z partnerem oraz zmniejszają ból pleców i nóg (w porównaniu z grupą kobiet objętych standardową opieką prenatalną). Poza tym w grupie kobiet wysłanych na masaże po 20 minut tygodniowo przez 12 tygodni, wykazano również lepsze wyniki, jeśli chodzi o termin porodu i wagę urodzeniową niemowląt.
[1] Wyniki opublikowano w 2012 roku w Journal of Bodywork & Movement Therapies, 16, 204-209.
Materiał partnera zewnętrznego