Łysienie plackowate – przyczyny, objawy i leczenie

0
3905
Smutna kobieta z długimi włosami
Przyczyny łysienia plackowatego są bardzo złożone. Jest to choroba przewlekła, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Łysienie plackowate dotyka często młodych osób, nawet młodzieży i dzieci. Ta choroba wpływa nie tylko na wygląd, ale i zostawia piętno na psychice człowieka. Łysienie plackowate jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów.

  1. 1. Łysienie plackowate – dlaczego włosy wypadają?
  2. Jak rozpoznać łysienie plackowate?
  3. Leczenie łysienia plackowatego

Według szacunków, około 60 proc. pacjentów z łysieniem plackowatym ma mniej niż 30 lat.

1. Łysienie plackowate – dlaczego włosy wypadają?

Przyczyny łysienia plackowatego są bardzo złożone. Jest to choroba przewlekła, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych. Efektem jest wypadanie włosów, po którym na skórze głowy pozostają rozległe, łyse powierzchnie, kształtem przypominające placki. Stąd wzięła się nazwa choroby.

Niestety, dokładne przyczyny łysienia plackowatego nie są znane. Wiadomo, że w otoczeniu mieszków włosowych toczy się proces zapalny. Łysienie plackowate według naukowców jest chorobą o podłożu immunologicznym zależną od limfocytów T.

Komórki mieszka włosowego uwalniają białka prozapalne, co w efekcie prowadzi do aktywacji komórki śródnabłonka. W ten sposób, wokół mieszka włosowego gromadzi się naciek zapalny, a proces zapalny nasila się. Tak dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego.

Ta przypadłość może być dziedziczna, ale może mieć również podłoże nie związane z genami, jak nadmierny stres, problemy oraz niedobory mikroelementów. Często łysienie plackowate towarzyszy zapaleniu tarczycy, czy atopowym zapaleniu skóry.

2. Jak rozpoznać łysienie plackowate?

Łysienie plackowate najczęściej objawia się u osób między 20 a 40 rokiem życia. Często objawy są długo bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami, w wyniku których wypadają włosy. Niestety, ale im wcześniej objawi się choroba, tym trudniejszy jest proces leczenia.

Na początku choroby pojawia się ból i poczucie mrowienia na określonym obszarze, najczęściej jest to skóra głowy. Nagła utrata włosów jest już kolejnym etapem choroby.

Łysiejące miejsca posiadają różną wielkość i kształt. Łysienie plackowate może zaatakować również inne okolice ciała, nawet brwi i rzęsy.

Warto wiedzieć, że przebieg choroby jest różnie nasilony i zróżnicowany u każdego pacjenta. Dlatego niezbędna jest konsultacja z dobrym dermatologiem.

3. Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate jest określane jako choroba dermatologiczna. Wyróżniamy 3 podstawowe odmiany łysienia plackowatego: uogólnione, całkowite i zwykłe. Jest chorobą o charakterze nawrotowym, która szacunkowo występuje u ok. 1-2% populacji.

Najpopularniejszymi metodami walki z łysieniem plackowatym są: terapia laserowa, mezoterapia igłowa, masaże, kuracja sokiem z cebuli. Oczywiście, jest również lista leków stosowanych w przypadku z tego schorzenia. Leki musi dopasować dermatolog, najlepiej taki, który ma doświadczenie odnośnie leczenia tego schorzenia. świetnie, jeśli ktoś może nam polecić sprawdzonego specjalistę, któremu można zaufać.

Na liście leków stosowanych na łysienie plackowate znajdują się np.: środki stymulujące wzrost włosów, leki immunosupresyjne i przeciwzapalne, środki miejscowo drażniące, takie jak tretinoin.

Wielu pacjentów raz w miesiącu wstrzykuje kortykosteroidy. Te tajemniczo brzmiące substancje można przyjmować w formie tabletek.

Czasami leczenie działa od razu, a czasem wymaga cierpliwości i poszukiwania odpowiednich metod. Ale nie warto się poddawać – wdrożenie leczenia często jest po prostu skuteczne, a współczesne metody pozwalają na szybkie opanowanie problemu.


Materiał partnera zewnętrznego