Od niedawna nie tylko kwas hialuronowy i kolagen stoją na pierwszym miejscu na podium, jeżeli chodzi o pielęgnację skóry. Dołączył do nich kwas poliglutaminowy. Ten składnik aktywny jest hitem w branży kosmetycznej i można go znaleźć w coraz większej liczbie produktów do pielęgnacji twarzy. Przedstawiamy kwas poliglutaminowy – nowe odkrycie kosmetologów, które wszechstronnie wspiera zachowanie nieskazitelnej urody.
Kwas poliglutaminowy – co to takiego?
Kwas poliglutaminowy (Polyglutamic Acid, PGA) ma postać białego, rozpuszczalnego w wodzie proszku. To peptyd, który może powstawać na dwa sposoby:
- syntetycznie – powstaje w laboratorium i jest efektem procesów chemicznych,
- naturalnie – kwas poliglutaminowy jest produktem ubocznym powstającym podczas fermentacji soi – dzięki aktywności szczepu bakterii Bactilis subtilis. Dlatego znajduje się on w japońskim przysmaku natto. To potrawa bazująca na sfermentowanych ziarnach soi.
Dlaczego kwas poliglutaminowy robi furorę w branży kosmetycznej?
Do tej pory w nawilżających i przeciwzmarszczkowych kosmetykach znajdował się zwykle kwas hialuronowy wspierający nawilżenie skóry. Obecnie bohaterem nawilżających kremów czy masek anti-aging jest również kwas poliglutaminowy. Dlaczego?
- Efektywniej wspomaga zatrzymywanie wilgoci w skórze. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może przyciągnąć 1000 razy więcej wody niż sama waży. Natomiast jedna cząsteczka kwasu poliglutaminowego jest w stanie zatrzymać aż 4000 więcej wody w stosunku do swojej masy.
- Kwas poliglutaminowy jest całkowicie bezpieczny dla środowiska – nie zanieczyszcza wody czy gruntów. Również jego produkcja nie wiąże się ze szkodą dla otoczenia.
- Ten peptyd może wszechstronnie wspomagać urodę. Skutecznie wspiera zatrzymywanie wody, co przekłada się na lepszą kondycję cery.
Kwas poliglutaminowy w kosmetykach – jak wspiera dobrostan skóry?
Kwas poliglutaminowy to nowy, ważny składnik kremów i serów – nawilżających, anti-aging i regenerujących. Robi furorę w branży kosmetycznej, gdyż:
- jest nośnikiem dla innych substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach. Pomaga im pokonać naskórek, aby przeniknęły w głębsze warstwy skórne, gdzie mogą spełniać swoje zadanie;
- jest silnym humektantem – tworzy na powierzchni skóry warstwę pomagającą w dużym stopniu ograniczyć utratę przez nią wody. Kwas poliglutaminowy „przyciąga” wilgoć, by zapobiec jej ucieczce. Tym samym wspiera utrzymanie optymalnie nawilżonej skóry – czego efektem może m.in. być mniejsza tendencja do powstawania zmarszczek mimicznych;
- wspiera łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych skóry oraz gojenie się ran;
- pomaga „wypełnić” drobne zmarszczki i wygładzić skórę;
- wspomaga przywrócenie skórze optymalnego napięcia i odmłodzenie jej wyglądu.
W kosmetykach kwas poliglutaminowy występuje niekiedy w parze z kwasem hialuronowym – zwłaszcza w mocno nawilżających kremach czy w serum. Produkty, w których formule znajduje się ten składnik, można stosować na co dzień. Dzięki temu kwas poliglutaminowy będzie mógł regularnie wspierać nawilżenie cery.
Materiał partnera zewnętrznego