Karmienie mlekiem modyfikowanym

0
834
karmienie dziecka
Karmienie dziecka – niezależnie od tego, czy piersią, czy mlekiem modyfikowanym – może być stresujące. Warto się do tego odpowiednio przygotować, by zaoszczędzić sobie jak najwięcej stresu | fot.: materiał partnera

Karmienie piersią nie zawsze jest możliwe. Jeżeli więc kobieta się na nie zdecyduje lub pewne przeciwwskazania zadecydują za nią, dostępną opcją jest karmienie mlekiem modyfikowanym. Jak ono wygląda? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy w naszym artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Kiedy karmić niemowlę?

Jak często karmić niemowlę i ile jedzenia podawać? Zalecana liczba karmień dla niemowląt to 8–12 na dobę, czyli czasami nawet co dwie godziny. Dziecko powinno być karmione, kiedy zaobserwujesz takie oznaki jak zwiększona aktywność, silny odruch ssania i otwieranie buzi czy także płacz. 

Warto przyjrzeć się temu, jak wygląda schemat karmienia niemowląt, który jest często aktualizowany. Tam możemy sprawdzić, czy nasze dziecko dostaje dostateczną ilość pokarmu. Oczywiście też warto zwracać uwagę na to, jak się rozwija i czy przybiera na wadze. 

Mleko matki jest wspaniałym źródłem składników odżywczych dla twojego dziecka, ale jeśli chcesz zacząć karmić je mlekiem modyfikowanym, ważne jest, aby mleko to zawierało dodatkowe witaminy i minerały, jak na przykład Bebilon

Jaką butelkę wybrać? 

Wiele mam musi podjąć decyzję, jaka butelka będzie najlepsza dla ich pociech. Podczas gdy plastik jest popularny i łatwo dostępny, niektórzy rodzice wybierają szkło, ponieważ obawiają się substancji chemicznych zawartych w innych materiałach, które mogą przedostać się do żywności podczas procesu podgrzewania (w zależności od rodzaju). Plastik wymaga również więcej uwagi niż jego odpowiednik; będziesz potrzebować nowej butelki znacznie częściej. W przypadku niemowląt, na początku wystarczy butelka o pojemności 100 ml, którą możesz zmieniać wraz ze wzrostem dziecka. 

Jaką pozycję przyjąć?

Kładzenie maluszka w pozycji leżącej nigdy nie jest dobrym pomysłem podczas karmienia dziecka. Ważne jest, abyś trzymał je w pozycji pionowej, z butelką ustawioną poziomo i pod takim kątem, aby mogło łatwo ją ssać lub kontrolować przepływ, odchylając lekko głowę do tyłu podczas picia. Jedzenie na leżąco jest niebezpieczne, nie możesz też kontrolować, ile pokarmu przedostanie się do buzi dziecka. Przede wszystkim chodzi o to, by dziecku było jak najwygodniej przełykać, aby się nie zakrztusiło. Ważne jest też to, aby smoczek butelki obejmowały jak najszerzej – jak jak robiłyby to w przypadku karmienia piersią. 

Karmienie dziecka – niezależnie od tego, czy piersią, czy mlekiem modyfikowanym – może być stresujące. Warto się do tego odpowiednio przygotować, by zaoszczędzić sobie jak najwięcej stresu.

Materiał partnera