Okres zimowy często nie sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji naszego ciała. Nierzadko w tym czasie spada częstotliwość uprawianej aktywności fizycznej, zaś warunki atmosferyczne, panujące za oknem, źle wpływają na cerę i skórę. Jednak pora wiosenna to idealny moment na różne działania pielęgnacyjne, pomagające w zredukowaniu efektów niekorzystnego działania mroźnych dni. Wśród tych możliwości znajdują się również liczne, skuteczne kuracje kosmetyczne, na które decyduje się niejedna kobieta oraz wielu mężczyzn. Które zabiegi i w jaki sposób pozwolą naszej skórze „obudzić się z zimowego snu”?
Oczyszczenie cery po zimie
Zima to wyjątkowo niesprzyjający czas w roku, zarówno dla organizmu, jak i samej skóry. Często w tym okresie nie jesteśmy zadowoleni z jej wyglądu, gdyż traci ona elastyczność, blask oraz robi się gruba i wiotka. Przyczynia się do tego duża różnica temperatur pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a ogrzewanymi pomieszczeniami, w których przebywamy, a także ciepła i gruba odzież czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry zimą. Dlatego po zimie nasza cera często potrzebuje gruntownego oczyszczenia i nawilżenia. Aby skóra powróciła do swojego naturalnego wyglądu, zaleca się wykonywanie zabiegów kosmetycznych, takich jak różnego rodzaju peelingi, kuracje z użyciem kwasów lub też z wykorzystaniem witaminy C. Idealnym rozwiązaniem po dogłębnym oczyszczaniu mogą być różnego rodzaju działania pielęgnacyjne, mające głównie na celu nawilżenie cery oraz przywrócenie jej blasku, a także terapie z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi, które da się i warto wykonać w przypadku konkretnej osoby najlepiej skonsultować z specjalistą, który będzie potrafił ocenić stan skóry, jej potrzeby oraz wszelkie przeciwwskazania do przeprowadzenia zalecanych działań pielęgnacyjnych.
Nierzadko okres zimowy ma również niekorzystny wpływ na nasze ciało. Zimą trudno jest zmobilizować się do aktywności fizycznej, co często przyczynia się do powstania cellulitu i dodatkowych centymetrów w obwodzie. Dlatego najlepiej, gdy tylko jest to możliwe, wybrać zabiegi kosmetyczne, które pomogą w przywróceniu dobrej sylwetki i kondycji skóry jeszcze przed przyjściem lata.
Aby odpowiednio nawilżyć skórę i odzyskać jej dawną witalność, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Cały proces rewitalizacji może bowiem zająć nawet od 4 do 5 tygodni, nim pierwsze efekty naszej pracy staną się widoczne. Najważniejsze jest usuwanie martwego naskórka, od którego powinno się zacząć omawiane działania, ponieważ poprawi ono kondycję skóry, a zarazem przygotuje ją do dalszych zabiegów – nawilżających, wyszczuplających oraz antycellulitowych.
Poniżej zobacz zabiegi, które mają na celu usuwanie martwego naskórka.
Peeling kawitacyjny
Pewne działania pielęgnacyjne można zacząć nawet wcześniej, by wiosną twarz była już przygotowana do kolejnych zabiegów. Zima to znakomity czas do złuszczania martwego naskórka, czego potwierdzeniem jest peeling kawitacyjny. To zabieg kosmetyczny, wykonywany specjalnym urządzeniem emitującym ultradźwięki, dzięki którym dochodzi do głębokiego oczyszczania skóry. Peeling kawitacyjny zastępuje w tym przypadku manualne oczyszczanie. Wspomniany zabieg jest przeznaczony dla każdego rodzaju cery, nawet cery wrażliwej, naczynkowej czy też trądzikowej. Mechanizm działania peelingu kawitacyjnego wykorzystuje powstałe zjawisko kawitacji. Jest to inaczej przemiana cieczy w gaz, dokonująca się pod wpływem odpowiedniej wartości ciśnienia. Rozpylona mgiełka wody, w połączeniu z falą ultradźwiękową, powoduje pękanie mikropęcherzyków wody, dzięki czemu dochodzi do rozbicia martwego naskórka. Efekt kawitacji wiąże się z usunięciem ze skóry wszelkich zanieczyszczeń środowiskowych, bakterii i toksycznych substancji. Peeling kawitacyjny jest zatem zabiegiem pozwalającym na dogłębne oczyszczenie skóry, odblokowanie ujść gruczołów łojowych i zahamowanie namnażania się bakterii. Ponadto, naskórek zostaje usunięty, co umożliwia lepsze wnikanie składników aktywnych, zawartych w stosowanych kosmetykach, czy też rozjaśnienie cery. Peeling kawitacyjny pobudza również krążenie i metabolizm, korzystnie wpływając na odbudowę komórkową i odnowę biologiczną skóry. Trzeba natomiast pamiętać, że – podobnie jak w przypadku wielu innych kuracji kosmetycznych – istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu:
- ciąża,
- osteoporoza,
- nowotwory,
- niewydolność krążenia,
- infekcje (gorączka, opryszczka),
- ciała obce metaliczne (rozrusznik serca, implanty).
Zimą często dochodzi do nadmiernego zanieczyszczenia skóry, nagromadzenia się martwych komórek naskórka i powstawania stanów zapalnych. Dlatego peeling kawitacyjny warto wykonywać zimą, jak również i podczas pozostałych pór roku. Pozwoli to na regulację sebum, przeciwdziałanie powstawaniu stanów zapalnych i usuwanie martwego naskórka. Peeling jest jednym z tych zabiegów kosmetycznych, które mogą być wykonywane przez cały rok, bez wystąpienia żadnych powikłań.
Mikrodermabrazja diamentowa
Mikrodermabrazja diamentowa jest jednym ze sposobów na oczyszczanie skóry twarzy. Zabieg polega na mechanicznym ścieraniu naskórka w celu oczyszczenia i rozjaśnienia cery, które po zimie często okazuje się niezbędne. Do przeprowadzenia mikrodermabrazji diamentowej wykorzystuje się specjalistyczne końcówki ścierające, stworzone z syntetycznych bądź naturalnych mikrokryształów diamentów o różnej wielkości i gradacji, które są dobierane indywidualnie. Głównym celem całej kuracji jest oczyszczenie skóry twarzy oraz złuszczenie martwego naskórka. Ten ostatni jest od razu zasysany przez pompę stanowiącą część wykorzystywanej aparatury. Pozwala to zadbać o jak najbardziej higieniczny przebieg kuracji. Mikrodermabrazja diamentowa należy do dość intensywnych peelingów, które wywołują wzmożoną produkcję nowych komórek naskórka.
Choć mikrodermabrazja diamentowa może być wykonywana w większości przypadków, to jednak osoby borykające się z problemami cery naczynkowej lub trądzikiem różowatym nie powinny korzystać z tego zabiegu. Kuracja zalecana jest szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z cerą tłustą i łojotokiem, cerą zanieczyszczoną albo zaskórnikami i przebarwieniami. Tego rodzaju zabiegi kosmetyczne pomagają w walce z wyżej wymienionymi problemami. Mikrodermabrazja może być również łączona z innymi kuracjami kosmetycznymi, np. peelingiem kawitacyjnym bądź eksfoliacją kwasami, które w takim zestawieniu potrafią korzystnie wpływać na głębsze warstwy skóry. Łączone zabiegi kosmetyczne są bardziej efektywne, jeśli chodzi o oczyszczenie czy działanie regulujące i profilaktyczne, wspierające ochronę przed nowymi zmianami skórnymi.
Po mikrodermabrazji skóra bywa zaczerwieniona oraz podrażniona, dlatego kurację zawsze warto zastosować wraz z odpowiednio dobraną przez kosmetologa maską. W wyniku takiego oczyszczania składniki aktywne mają szansę na głębszą, skuteczniejszą penetrację skóry, a także łagodzą ją po przeprowadzonym zabiegu. Po mikrodermabrazji diamentowej zalecane jest nienakładanie makijażu bezpośrednio na skórę przez czas jednej doby od wykonania kuracji. Ponadto, najlepiej zrezygnować z korzystania z basenu na okres dwóch dni, a także stosować filtry przeciwsłoneczne i ograniczyć ekspozycję skóry na słońce przez dwa tygodnie.
Poniżej zobacz przeciwwskazania do przeprowadzenia mikrodermabrazji:
- zakażenie wirusowe, bakteryjne, grzybicze,
- nowotwory,
- trądzik różowaty,
- cera naczyniowa,
- stany zapalne skóry.
Mikrodermabrazja diamentowa jest zabiegiem kosmetycznym wygładzającym cerę, zmniejszającym pory oraz redukującym nieestetyczne przebarwienia. Dodatkowo poprawia sprężystość skóry i powoduje delikatne spłycenie zmarszczek mimicznych. Ze względu na uwarunkowania pogodowe i wspomniane zalecenia, warto zimą i wczesną wiosną wykonywać zabiegi złuszczające, aby odpowiednio przygotować skórę przed latem.
Oxybrazja
Oxybrazja to zabieg wykorzystujący wysokie ciśnienie tlenu hiperbarycznego i sól fizjologiczną (w formie mgiełki wody), który ma na celu usuwanie martwych komórek naskórka. Oxybrazja nazywana jest również peelingiem wodno-tlenowym. To zabieg skutecznego usunięcia martwego naskórka bez wywoływania większych podrażnień, przez co może być wykonywany również u osób z cerą naczynkową, wrażliwą lub alergiczną.
Podstawowym działaniem oxybrazji jest złuszczenie powierzchownych warstw naskórka i dotlenienie skóry. Częste wykonywanie zabiegu wpływa również na skórę właściwą. Skutecznie pobudza do intensywniejszej syntezy kolagenu i elastyny, co przynosi szereg korzystnych rezultatów. Dzięki takiemu działaniu skóra staje się sprężysta i gładka, zyskuje wyrównany koloryt, a zmarszczki mimiczne ulegają delikatnemu wygładzeniu.
Oxybrazja pozwala oczyścić skórę z zaskórników i zmniejszyć łojotok. Ponadto, wykazuje właściwości hamujące rozwój bakterii beztlenowych, co wpływa na redukcję trądziku pospolitego. Wiosna to idealny czas na wykonanie oxybrazji, z uwagi na wzmożoną pracę gruczołów łojowych i wyższe ryzyko pojawienia się skórnych stanów zapalnych. Ponadto, chłodne powietrze wykorzystywane podczas tego zabiegu wpływa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Warto też łączyć inne zabiegi kosmetyczne z dotleniającą oxybrazją. Razem z peelingiem kawitacyjnym bądź mikrodermabrazją pozwala ona na jeszcze intensywniejsze dotlenienie skóry oraz jej złagodzenie. Tymczasem wraz z zabiegami pielęgnacyjnymi zapewnia lepsze wnikanie stosowanych składników aktywnych. Udaj się do gabinetu i zobacz, czy opisane połączenia zabiegów będą odpowiednią formą terapii dla Twoich zmian skórnych.
Poniżej zobacz przeciwwskazania do przeprowadzenia oxybrazji:
- nowotwory,
- stany bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
- gorączka,
- przewlekłe zapalenie zatok.
Oczyszczanie wodorowe
Oczyszczanie wodorowe jest idealną kuracją na oczyszczenie skóry zimą oraz w okresie innych pór roku. Jest to innowacyjny zabieg, stosowany w celu intensywnej rewitalizacji skóry. Mogą z niego skorzystać osoby w różnym wieku i niemalże z każdym typem cery: naczynkowej, wrażliwej, trądzikowej lub z pierwszymi oznakami starzenia. Zabieg opiera się na użyciu jednego z najmniejszych i najlżejszych pierwiastków, czyli wodoru. Wodór wykazuje znakomite właściwości, jeśli chodzi o możliwość penetracji skóry. Podczas zabiegu zostaje on wprowadzony w strudze wody pod wpływem ciśnienia. Warto też wspomnieć o dodatkowych właściwościach samego wodoru, które umożliwiają neutralizację wolnych rodników. Te ostatnie są nam co prawda potrzebne, gdyż biorą udział w wielu procesach komórkowych, jednak występując w nadmiarze, wywołują stany zapalne oraz przede wszystkim – powodują zanieczyszczenie skóry i sprzyjają jej przedwczesnemu starzeniu się. Mówiąc prościej, wolne rodniki, pod wpływem aktywnego wodoru, przekształcają się w cząsteczkę wody, dzięki czemu ich szkodliwe działanie jest neutralizowane. Warto przypomnieć, że w porównaniu z innymi antyoksydantami wodór nie zakłóca stabilnych form tlenu, co korzystnie wpływa na aktywność biologiczną komórek. Badania dowodzą nawet, że pierwiastek ten jest skuteczniejszym antyoksydantem, niż witamina C czy koenzym Q10. A więc oczyszczanie wodorowe wykazuje szerokie, pozytywne działanie: złuszczające naskórek, oczyszczające, nawilżające oraz przeciwstarzeniowe.
Terapie kosmetyczne takie jak oczyszczanie wodorowe przynoszą efekty widoczne już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się oczyszczona, nawilżona i napięta, a także odzyskuje swój blask oraz zdrowy wygląd. Wolne rodniki ulegają redukcji, co skutkuje tymczasowym zahamowaniem procesu starzenia. Dodatkowo, zabieg ten nie powoduje podrażnień, zaczerwienień, dzięki czemu nie wymaga późniejszej rekonwalescencji.
W tym przypadku, po wykonanej kuracji również zaleca się nienakładanie makijażu na skórę przez minimum dobę oraz niekorzystanie z basenu i sauny przez okres dwóch dni. Z drugiej można ją wykonywać o każdej porze roku. Niemniej, decydując się na zabieg w okresie letnim, należy stosować filtry przeciwsłoneczne, aby zapewnić skórze wymaganą ochronę przed promieniowaniem UV.
Oczyszczanie wodorowe jest szczególnie polecane osobom wyjątkowo narażonym na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz negatywny wpływ słońca. Często stosuje się ten zabieg w przypadku skóry suchej, odwodnionej czy zmęczonej. Warto dodać, że przy cerze tłustej lub trądzikowej, kuracja ta sprzyja obniżeniu poziomu wydzielanego sebum oraz zmniejszeniu porów. Zabiegi kosmetyczne tego rodzaju, wykonywane w zaleconej serii, pozwalają na poprawę kondycji skóry, wpływając korzystnie na jej nawilżenie, jędrność i koloryt – zarówno zimą, jak i podczas innych pór roku.
Zanim zdecydujesz się na ten zabieg kosmetyczny, zobacz, jakie są przeciwwskazania:
- nowotwory,
- ciąża i karmienie piersią,
- infekcje,
- obecność w organizmie ciał obcych metalicznych (rozrusznik serca, wszelkiego rodzaju metalowe implanty),
- zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze.
Wiosenna rewitalizacja cery
Zima dla naszej skóry jest prawdziwym wyzwaniem. Dlatego zabiegi kosmetyczne wykonywane zimą oraz po zimie powinny pomagać w przywróceniu jej dawnej witalności. Duże różnice temperatur powietrza, występującego na dworze i wypełniającego ogrzewane wnętrza budynków, a także grube, ciepłe ubrania wpływają niekorzystnie na naszą skórę. Staje się wysuszona, odwodniona, i coraz gorzej odżywiona. Poprawa tego stanu wymaga intensywnej rewitalizacji. Współcześnie jednak lista kuracji które pomogą w doprowadzeniu naszej skóry do równowagi, jest coraz dłuższa. Zawiera również mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi kosmetyczne. Dużą popularnością cieszą się z pewnością te pierwsze. Zazwyczaj peelingi, sonoforeza i przyjemne masaże reklaksacyjne twarzy, szyi oraz dekoltu stanowią podstawę każdego zabiegu pielęgnacyjnego. Należy natomiast zdecydować się na odpowiednie składniki aktywne, gdyż jest to kluczowy aspekt dobrze dobranego i wykonanego zabiegu. Zabiegi kosmetyczne tego rodzaju nazywają się również zabiegami bankietowymi. Do nich należy chociażby infuzja tlenowa, zyskująca coraz większą popularność. Takie zabiegi nie wymagają bowiem rekonwalescencji, natomiast są stosowane przed tzw. wielkim wyjściem, a przeprowadzone w odpowiedniej serii przynoszą dobrze widoczne rezultaty.
Bardziej inwazyjne zabiegi kosmetyczne mają na celu dogłębną rewitalizację. Lista podobnych kuracji z zakresu medycyny estetycznej także stale się wydłuża. Jest to znak, że coraz więcej kobiet i mężczyzn stara się spowolnić procesy starzenia się skóry oraz niwelować mniejsze i większe zmiany na ciele, świadczące o upływie czasu. A zima, podobnie jak rosnący poziom zanieczyszczeń, zły tryb życia, stres czy niewłaściwa dieta to kolejne wyzwania dla naszej skóry, przy których domowa pielęgnacja może okazać się niewystarczająca. Zabiegi kosmetyczne i z zakresu medycyny estetycznej, mające na celu upiększenie, odmłodzenie i nawilżenie skóry twarzy, należą do podstawowych kuracji, jakie proponują gabinety kosmetologiczne. To m.in. mezoterapia igłowa z odpowiednio dobranym mezokoktajlem, pozwalający na odpowiednie odżywienie skóry, czy zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe (nazywany też „wampirzym liftingiem”).
Infuzja tlenowa
Infuzja tlenowa jest zabiegiem nieinwazyjnym oraz całkowicie bezbolesnym. Polega na wprowadzeniu do skóry ampułki odżywczej za pomocą silnego strumienia tlenu hiperbarycznego. Ampułki zawsze są dobierane przez kosmetologa do odpowiedniego typu cery i jej potrzeb, dla odpowiedniego odżywienia skóry twarzy oraz bezpiecznego przebiegu kuracji. W zależności od konkretnej ampułki, dopasowanej przez specjalistę, mogą wystąpić różne, korzystne rezultaty terapii. Infuzja tlenowa poprawia poziom nawilżenia, gęstości i jędrności skóry, potrafi dodatkowo wpływać na nią regenerująco i odżywczo, a także rozjaśniać przebarwienia, zwalczać bakterie wywołujące trądzik i stany zapalne czy też wspomagać leczenie ran oraz innych uszkodzeń. Dzięki bezpośredniej aplikacji ampułki, docierającej do głębszych warstw skóry za pomocą tlenu hiperbarycznego, istnieje możliwość uzyskania efektów długotrwałych i widocznych niemal od razu.
Przed zabiegiem powinno stosować się różnego rodzaju peelingi (enzymatyczne, kawitacyjny), wspomagające lepszą penetrację skóry przez składniki aktywne – takie jak kawior, śluz ślimaka, aktywny tlen albo olejek arganowy. Dobrze dobrana ampułka do potrzeb skóry przynosi spektakularne, widoczne od razu rezultaty. Naskórek ulega usunięciu, natomiast twarz staje się nawilżona, rozjaśniona i sprężysta. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów kuracji, zwykle wykonuje się serię zabiegów, których liczba i rodzaj powinny być ustalone ze specjalistą.
Należy pamiętać o możliwie jak najczęstszym dotlenianiu skóry – zaburzenia na tym tle sprawiają, że traci ona na witalności i elastyczności oraz zaczyna szarzeć. Pojawiają się także stany zapalane i następuje ogólny spadek kondycji skóry. Infuzja tlenowa jest jednym ze skutecznych sposobów na poprawę jej wyglądu oraz przywrócenie optymalnej ochrony przed procesami starzeniowymi.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa należy do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Pozwala na osiągnięcie głębokiego nawilżenia i odżywienia oraz zdecydowanej regeneracji skóry twarzy, szyi czy dekoltu. Poza tymi strefami, mezoterapia igłowa może być wykonana niemal w każdym obszarze ciała, nawet na dłoniach czy w miejscach występowania owłosienia, np. na skórze głowy. Wszystkie te obszary mogą zostać objęte intensywną rewitalizacją, jakiej będziemy potrzebować po zimie i nie tylko wtedy. Mezoterapia igłowa, poza minimalizowaniem zmarszczek i poprawianiem gęstości skóry, oferuje też działanie przeciwdziałające wypadaniu włosów, zapobiegające łysieniu, jak również pomaga zredukować cellulit i tkankę tłuszczową z okolic brzucha, ud czy pośladków. Mezoterapia igłowa jest także idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi i profilaktyczne działania przeciwstarzeniowe.
Mezoterapia igłowa polega na podaniu w głąb skóry wartościowych mieszanek, zawierających kwas hialuronowy, witaminy A, C i E oraz składniki aktywne pochodzące z alg i zielonej herbaty. Takie „koktajle” podawane są za pomocą mikroskopijnej igły na głębokość około 2-3mm. Przed zabiegiem należy dany obszar skóry znieczulić miejscowo, aby zadbać o komfort osoby poddającej się kuracji. Każde kolejne nakłucie wykonywane jest w odległości niecałego 1 centymetra od poprzedniego. Należy podkreślić, że zabieg powinien zostać przeprowadzony w sprawdzonej placówce medycyny estetycznej, przez wykwalifikowanego specjalistę.
Zimą nasza twarz jest odwodniona, sucha, wiotka. Aby niwelować tego typu efekty po zimie i przygotować skórę na wiosnę, wybierz się do gabinetu i zobacz, czy zabieg mezoterapii jest dla Ciebie.
Zabieg mezoterapii igłowej pozwala dogłębnie zregenerować skórę. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wykonania takiej kuracji. Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Inne przeciwwskazania to wszelkie choroby autoimmunologiczne, np. cukrzyca, choroby tarczycy, bielactwo lub łuszczyca. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który wyda opinię na temat możliwości poddania się zabiegowi. Przeszkodą dla wykonania mezoterapii igłowej są też wszelkie infekcje wirusowe (również aktywna opryszczka), bakteryjne oraz grzybicze. Zabieg jest także niewskazany w przypadku występowania nowotworów czy przyjmowania antykoagulantów.
Po wykonanym zabiegu skóra może być podrażniona, zaczerwieniona i opuchnięta, ze względu na chwilowo powstały stan zapalny pod skórą. Jest to naturalny objaw, wskazujący na postępującą regenerację skóry po zabiegu. Czasami również może dojść do powstania drobnych sińców bądź krwiaków. Jest to związane bezpośrednio z faktem użycia igieł podczas kuracji.
Zabieg mezoterapii igłowej przynosi szybki i satysfakcjonujący efekt. Dzięki zastosowanym ampułkom do zabiegu skóra zyskuje gęstszą strukturę, poprawiony koloryt i witalność, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Liczbę zalecanych powtórzeń kuracji w ramach serii dla każdej osoby ustala się indywidualnie. Zazwyczaj jest to od 3 do 5 zabiegów wykonywanych raz w miesiącu. Trzeba jednak pamiętać, że, w zależności od danego przypadku, zalecenia specjalisty mogą się trochę różnić. Jest to indywidualna kwestia, wynikająca choćby z wieku osoby poddającej się kuracji czy potrzeb konkretnego typu cery. Mezoterapia igłowa nie jest zabiegiem permanentnym, co oznacza dokładnie, że zabieg ten wymaga powtórzeń. Jak często i w jakiej ilości, powinno zostać ustalone w ramach konsultacji z kosmetologiem lub lekarzem. Jednak nie zmienia to faktu, że opisywany sposób na rewitalizację skóry cieszy się rosnącą popularnością, jest coraz chętniej wybierany z uwagi na swoje szybkie, szerokie i skuteczne działanie.
Osocze bogatopłytkowe (PRP)
Kolejnym przykładem terapii z zakresu medycyny estetycznej jest zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, nazywany też wampirzym liftingiem. Ma on na celu redukcję zmarszczek oraz rewitalizację i odżywienie warstw skóry. Nie jest to zabieg chirurgiczny, bowiem polega na miejscowym podawaniu osocza bogatopłytkowego za pomocą igły. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego opiera się na podaniu koncentratu krwinek, które wcześniej zostały wyizolowane z pełnej krwi, pobranej od osoby poddającej się kuracji. Osocze jest bogate w komórki i czynniki wzrostu, działające stymulująco na podział innych komórek. Wpływa na odnowę biologiczną warstw skóry (która często okazuje się zimą niezbędna), finalnie poprawiającą jej gęstość, elastyczność i koloryt. W wyniku kuracji drobne zmarszczki zostają wygładzone, a twarz nabiera zdrowego wyglądu.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu to utrata elastyczności i jędrności skóry, chęć poprawienia jej kolorytu, a także występujące zmarszczki, obecność blizn potrądzikowych oraz potrzeba hamowania procesu wypadania włosów i łysienia.
Do wykonania zabiegu wymagane jest pobranie krwi w ilości od 16 do 160 ml, zależnie od wybranej partii ciała. Krew powinna zostać odwirowana, aby nastąpiło oddzielenie się zawartych w niej, potrzebnych do kuracji elementów. Powstałe w tym procesie osocze pozwoli wykonać zabieg.
Przebieg zabiegu nie różni się w zasadzie od tego, który charakteryzuje mezoterapię igłową. Preparat z osocza bogatopłytkowego wprowadza się na drodze iniekcji – bezpośrednio w głąb skóry, za pomocą igły, na głębokość 2-3 mm. Dla zapewnienia komfortu podczas kuracji, obszar zabiegowy jest miejscowo znieczulony. Innym sposobem podawania osocza bogatopłytkowego jest sposób wykorzystywany podczas wolumetrii. Służy on modelowaniu konturów twarzy, w ramach którego osocze bogatopłytkowe wprowadza się liniowo, wzdłuż zmarszczek, także za pomocą iniekcji.
Podczas kuracji z użyciem osocza bogatopłytkowego dochodzi do podziałów komórkowych. Jest to jeden z zabiegów kosmetycznych stymulujących do działania fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej odpowiadające za produkcję kolagenu. Za sprawą tego procesu skóra zaczyna staje się odżywiona, nawilżona i zregenerowana. Kolejnym efektem zastosowania osocza bogatopłytkowego jest zjawisko angiogenezy. Polega na tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych, co prowadzi do lepszego ukrwienia i ujędrnienia skóry oraz wyraźnej poprawy jej elastyczności. Efekt ten może utrzymywać się nawet ponad pół roku. Rezultaty kuracji są zawsze uzależnione od krwi danej osoby, a także od jej wieku, od biochemii, rodzaju odcienia skóry, wybranego miejsca zabiegowego, ilości preparatu wprowadzanego w głąb skóry czy techniki podawania osocza bogatopłytkowego. Dlatego liczba i efekty zabiegów pozostają kwestią indywidualną w przypadku każdego, kto zgłosi się na terapię. Aby poznać wysoką skuteczność osocza bogatopłytkowego, wybierz się do gabinetu i zobacz, czy zabieg jest odpowiedni dla Ciebie.
Poniżej zobacz przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- ciąża, karmienie piersią,
- choroby autoimmunologiczne,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- łuszczyca,
- przyjmowanie środków immunosupresyjnych,
- nowotwory,
- hemofilia,
- zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze,
- antybiotykoterapia, przyjmowanie antykoagulantów.
Zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe, wchodzący w zakres medycyny estetycznej, cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem. Osocze bogatopłytkowe ma duże właściwości regeneracyjne oraz należy do jednych z najbardziej naturalnych, bezpiecznych kuracji. Zimą zabieg ten będzie idealnym rozwiązaniem dla skóry, aby stała się odpowiednio odżywiona i nawilżona na czas powitania wiosny.
Zabiegi pielęgnacyjne
Codzienna pielęgnacja skóry ma bardzo duży wpływ na jej kondycję, która zimą może ulec pogorszeniu. Podejmowane działania pielęgnacyjne na twarz, szyję, dekolt czy też inne partie ciała, wykonywane teraz, będą miały swoje odzwierciedlenie w naszym wyglądzie za kilka lub kilkanaście lat. Właściwa kosmetyka twarzy pozwoli na utrzymanie gładkiej, sprężystej cery, pozbawionej zmarszczek i przebarwień. Wszelkie zabiegi kosmetyczne powinny być odpowiednio dopasowane przez specjalistę, co pomoże na utrzymanie skóry w jak najlepszej kondycji, nawet wtedy, gdy nastaje zima, okres szczególnie wymagający dla naszego organizmu. Przy wyborze zabiegu powinno się brać pod uwagę rodzaj cery, jej potrzeby, dotychczasowe nawyki danej osoby oraz przeciwwskazania do przeprowadzenia konkretnej kuracji.
Mircobiome Pro Care
Microbiome Pro Care należy do zabiegów pielęgnacyjnych na skórę twarzy, szyi i dekoltu. To autorska kuracja marki Bielenda, wykorzystująca kosmetyki z linii Bielenda Professional. Zabieg jest przeznaczony dla skóry problematycznej, wrażliwej, alergicznej i suchej, gdzie równowaga mikrobioty mogła zostać zaburzona przez stres, promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenia środowiskowe. To odpowiednie rozwiązanie dla skóry, która w ostatnim okresie była narażona na wyżej wymienione czynniki lub poddawana zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Dlatego zaleca się przeprowadzanie tej kuracji zimą, w czasie kiedy nasza skóra jest mocno narażona na spadek kondycji w wyniku działania niskich temperatur czy stosowanego w pomieszczeniach ogrzewania.
Warto również wspomnieć o składzie kosmetyków wykorzystywanych do zabiegu. W preparatach ze wspomnianej serii znajdziemy probiotyki połączone z ultramikrocząsteczkowym kwasem hialuronowym, keratolitycznym kwasem mlekowym oraz z oczarem wirginijskim. Dzięki takiemu połączeniu cennych składników zima to czas nie straszny dla kondycji naszej skóry.
Dzięki tym działaniom skóra twarzy, szyi oraz dekoltu jest intensywnie nawilżona, zregenerowana, jak również chroniona przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Zostaje także odbudowana mikrobiota (wszystkie drobnoustroje zasiedlające organizm człowieka).
Microbiome Pro Care rozpoczyna się od delikatnego peelingu enzymatycznego, zawierającego keratolityczny kwas mlekowy. W wyniku jego działania zostaje usunięty martwy naskórek. Następnie, w sposób manualny lub za sprawą sonoforezy, wprowadza się do skóry ampułkę równoważąco-ochronną. Kolejnym etapem jest relaksujący masaż twarzy, szyi i dekoltu przy użyciu jedwabnego pudru. Na sam koniec nakłada się rownoważąco-ochronną maskę kremową w postaci płatu.
Zima to czas w roku, kiedy Microbiome Pro Care jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele osób uwielbia go ze względu na małą inwazyjność, przyjemny masaż z wykorzystaniem innowacyjnego pudru oraz oczywiście – znakomite efekty. Jak możesz się o tym przekonać? Udaj się do gabinetu i zobacz przebieg oraz rezultaty Microbiome Pro Care.
Wodospad Złota
Wodospad złota jest zabiegiem pielęgnacyjnym, polegającym na wykorzystaniu złota koloidalnego, ale również kawioru i olejku makadamia. To autorski zabieg marki Bielenda, podczas którego stosuje się kosmetyki linii Bielenda Professional. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie, odbudowa, ujędrnienie oraz rozświetlenie skóry, dlatego warto zdecydować się na przeprowadzenie go zimą.
Wodospad złota może zostać wykonany jako zabieg bankietowy lub w serii w gabinecie kosmetycznym, który pozwoli uzyskać długotrwały efekt lepiej zrewitalizowanych wszystkich warstw skóry.
Jędrne ciało po zimie
Zimą często jesteśmy pozbawieni motywacji do utrzymywania zbilansowanej diety i wykonywania ćwiczeń fizycznych. Prowadzi to do pojawienia się dodatkowych, niechcianych kilogramów, centymetrów w obwodzie oraz cellulitu. Zabiegi kosmetyczne, mające na celu pomoc w pozbyciu się niechcianej tkanki tłuszczowej, cieszą się więc dużym uznaniem. Najlepiej te zabiegi połączyć z dietą, aktywnością fizyczną i spożywaniem dużej ilości wody. Są to zabiegi wspomagające, dlatego trzeba również dać coś od siebie, włożyć pracę w uzyskanie i utrzymanie jak najlepszych efektów. Natomiast jedną z takich kuracji jest endermologia. To masaż próżniowy tkanki, pobudzający metabolizm oraz układ limfatyczny. Pozwala on na modelowanie sylwetki, dotlenienie skóry oraz redukcję cellulitu. Efektywne są również zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych. Wywołują one zjawisko termolipolizy, które pomaga w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabiegi te powinny być wykonywane w serii, ponieważ pojedynczy zabieg nie przyniesie zadowalającego efektu. Wybierz się do gabinetu i zobacz, który zabieg jest idealny dla Ciebie.
Endermologia LPG
Endermologia jest to podciśnieniowy masaż oddziałujący na tkankę łączną. Ten masaż wykorzystujący podciśnienie wykazuje wpływ na metabolizm tkanki tłuszczowej, co skutkuje stymulacją do produkcji włókien kolagenowych. Endermologia wykonana w serii może wyraźnie wspomóc modelowanie sylwetki oraz redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej, a także przyczynia się do poprawy gęstości skóry czy lepszego jej dotlenienia. Po zimie zabiegi endermologii okazują się często zbawienne dla osób, które mimo wprowadzonej diety lub wysiłku fizycznego nie są w stanie zmienić swojej sylwetki. Endermologia znakomicie sprzyja przygotowaniu naszego ciała na wiosnę i lato.
Należy również pamiętać, że problemy z nadwagą czy cellulitem potrafią mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Cellulit to nienaturalnie rozrośnięte, przypadkowo zlokalizowane komórki tłuszczowe. Powodują ucisk na naczynia krwionośne i limfatyczne, przyczyniając się w ten sposób do powstawania obrzęków oraz niedotlenienia warstw skóry. Zalegające komórki tłuszczowe tworzą nieestetyczne fałdy tłuszczowe. Zabiegi endermologii pozwalają na redukcję istniejącego cellulitu oraz hamowanie procesu namnażania nowych komórek tłuszczowych. Dzięki tym zabiegom kosmetycznym komórki i głębsze warstwy skóry są lepiej dotlenione. Pobudzony zostaje również metabolizm, co umożliwia szybsze usunięcie wszelkich toksyn i tłuszczy z organizmu. Dodatkowo, endermologia wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, poprawiającą gęstość, ujędrnienie i elastyczność skóry.
Gdy zdecydujemy się na zabiegi kosmetyczne, podczas których wykorzystamy działanie endermologii, musimy brać pod uwagę fakt, że są to zabiegi wykonywane w serii, a jednorazowa kuracja nie przyniesie rezultatów. Liczba zalecanych powtórzeń powinna być skonsultowana z kosmetologiem, jednak wynosi zazwyczaj od 10 do 20 zabiegów. Osoba poddawana tego typu terapii będzie potrzebowała specjalnego kombinezonu, który chroni skórę przed bezpośrednim kontaktem głowicy stosowanego urządzenia z ciałem. Redukuje to ryzyko powstania siniaków, krwiaków czy efektu popękanych naczyń krwionośnych. Głowica jest sterowana komputerowo i zbudowana z dwóch działających naprzemiennie rolek oraz komory ssącej. Pod wpływem ciśnienia fałd skóry zostaje wessany do środka, a rolki zaczynają go masować. Dzięki rolkom skóra masowana jest od zewnątrz do wewnątrz, co pozwala wywierać wpływ na jej głębsze warstwy. Intensywność masażu zależy od wybranej partii ciała oraz preferencji masowanej osoby.
Zaletą tych zabiegów jest nie tylko wpływ na tkanki i mięśnie, ale również na lepsze samopoczucie. Endermologia przynosi efekty podobne do tych, które występują w przypadku innych rodzajów masażu. Osoba biorąca udział w zabiegu czuje się odprężona i zrelaksowana. Za sprawą wydzielania się endorfin dochodzi też do obniżenia odczuwania ewentualnego bólu podczas całej procedury. Takie działanie może się okazać przydatne szczególnie zimą, kiedy dzień robi się coraz krótszy, a my czujemy spadek energii oraz dobrego samopoczucia. Endermologia wspomaga walkę z obrzękami, bolącymi mięśniami, kościami i stawami, a także pobudza przepływ limfy i krwi w organizmie. Jest to na pewno zabieg modelujący, ale również relaksujący i prozdrowotny, który mobilizuje do poprawy swojego trybu życia.
Zobacz również przeciwwskazania występujące przy endermologii:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- czynne nowotwory,
- świeże blizny po zabiegach chirurgicznych,
- zapalenie żył,
- żylaki,
- przepuklina brzuszna,
- liczne tłuszczaki,
- skóra naczynkowa.
Zima oraz wiosna to idealny czas na wykonanie serii zabiegów endermologii. Kuracje tego typu z jednej strony pozwolą na przygotowanie skóry przed latem, zaś z drugiej – poprawią nasze samopoczucie podczas mroźnej pory roku.
Fale Radiowe (RF)
Zima jest też znakomitym okresem, aby wykonać kurację wykorzystującą działanie fal radiowych. Zabieg polega na masażu problematycznego miejsca za pomocą specjalnej, rozgrzanej głowicy. Fale radiowe, czyli inaczej radiofrekwencja, to zabieg polegający na użyciu promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości od 3 Hz do 3 THz. Fale radiowe są wytwarzane przez prąd zmienny i znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach, także w kosmetologii.
Podczas zabiegów kosmetologicznych wykorzystuje się fale radiowe o wysokiej częstotliwości, wynoszącej 0,5 -7 MHz. Zabieg fal radiowych opiera się na wytworzeniu ciepła w tkankach. Głowice do fal radiowych wyposażone są w odpowiednie elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd, oraz w systemy chłodzące. Głowica może również pracować w połączeniu z żelem chłodzącym i chroniącym skórę przed poparzeniami. Badania potwierdzają, że bardziej efektywny jest dłuższy masaż głowicą wytwarzającą fale radiowe o niższej częstotliwości, niż masaż krótszy z wykorzystaniem fal o wyższej częstotliwości.
W wyniku działania fal radiowych, przez tkanki przepływa prąd o wysokiej częstotliwości, co powoduje podgrzanie głębszych warstw skóry. Nawet do temperatury 45 stopni Celsjusza, co jest zależne od ilości elektrolitów znajdujących się w tkance. Im więcej bowiem elektrolitów, tym większy efekt podgrzania możemy uzyskać. Temperatura podgrzania zależy również od częstotliwości fal radiowych, natężenia prądu, oporu w tkance oraz czasu działania energii.
Jest kilka rodzajów fal radiowych:
- Monopolarne – w tym przypadku występują dwie elektrody. Jedna z nich, nazywana bierną, styka się z ciałem osoby przechodzącej zabieg. Druga natomiast wytwarza fale radiowe, które poprzez kontakt ze skórą docierają do elektrody biernej. Podgrzanie i głębokość działania są tu większe, niż w pozostałych przypadkach.
- Bipolarne – chodzi o wykorzystanie dwóch elektrod czynnych, umiejscowionych blisko siebie. Wytworzona energia przepływa pomiędzy elektrodami oraz pod nimi. Głębokość wnikania fali zależy od odległości pomiędzy elektrodami. Zazwyczaj wynosi ona od 1 do 4 mm.
- Multipolarne – to kombinacja przynajmniej 3 elektrod, gdzie jedna z nich jest dodatnia, zaś pozostałe są ujemne. Tutaj chodzi w zasadzie o połączenie działania fal mono- i bipolarnych.
Fale radiowe wspomagają procesy odmładzające oraz przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej.
Ciepło produkowane przez głowicę fal radiowych wywiera pozytywny wpływ na włókna kolagenowe. Należy bowiem pamiętać, że wraz z upływem czasu w naszej skórze jest coraz mniej włókien kolagenowych. Ulegają one też rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana, co finalnie prowadzi do zwiotczenia skóry. Fale radiowe, a w rzeczywistości ciepło wynikające z ich energii powoduje ponowne napięcie włókien kolagenowych oraz pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto, ciepło powstałe podczas masażu głowicą skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych, dzięki czemu następuje lepsze dotlenienie oraz odżywienie warstw skóry. Rezultatem tych działań jest ujędrniona i zrewitalizowana skóra, poprawa jej gęstości, a także spłycenie zmarszczek. Fale radiowe wykazują również duże zdolności przy korygowaniu owalu twarzy, redukcji obrzęków i cieni pod oczami oraz niwelowaniu efektu opadającej powieki.
Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem fal radiowych pomagają także w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Proces ten polega na podgrzewaniu przez głowicę zawartości komórek tłuszczowych. Trójglicerydy ulegają pod wpływem ciepła termolipolizie, czyli rozłożeniu na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Dodatkowo następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie metabolizmu, co przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Fale radiowe pomagają w modelowaniu sylwetki, zmniejszeniu cellulitu i obwodu ciała oraz w ujędrnianiu i poprawianiu gęstości skóry.
Fale radiowe często wykorzystuje się wraz z innymi rozwiązaniami, by potęgować działanie zabiegów kosmetycznych. Kuracja z użyciem fal radiowych może być łączona z:
- IPL + RF – chodzi o mocne, pulsacyjne źródła świata i radiofrekwencji. Fale radiowe zwiększają możliwości działania IPL. To połączenie jest wykorzystywane przy zabiegach epilacji laserowej czy footodmładzania.
- Radiofrekwencja mikroigłowa – polega na działaniu mikronakłuć wykonywanych na skórze z wykorzystaniem fali radiowej. Przy mikronakłuwaniu fala radiowa zyskuje zdolność lepszej penetracji skóry.
- Vacuum + RF – to zabieg wykorzystujący podciśnienie do zasysania fałdu skórno-tłuszczowego oraz fale radiowe w celu wytworzenia efektu termicznego. Polega na wykonywaniu masażu danego obszaru ciała, sprzyjającego modelowaniu sylwetki.
Poniżej zobacz przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu:
- ciąża, karmienie piersią,
- nowotwory,
- metalowe implanty w miejscu poddawanym zabiegowi,
- nadciśnienie,
- zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze.
Zima to idealny czas na wykonanie zabiegu fal radiowych. Dzięki niemu nasza twarz oraz sylwetka będą przygotowane do okresu letniego. Zimą pozwoli również ogrzać naszą skórę i zrelaksować się podczas masażu wykonywanego ciepłą głowicą. Zabieg radiofrekwencji może być wykonywany przez cały rok (co oznacza, że opalona skóra nie stanowi w typ przypadku przeciwwskazania). Kuracja powinna być wykonana w serii, liczącej zazwyczaj od 5 do 10 zabiegów, wykonywanych co dwa tygodnie.
Nie zapominajmy o dłoniach
Zima bywa trudnym okresem nie tylko dla naszej skóry twarzy, szyi i dekoltu. Również dłonie wymagają w tym czasie intensywnej regeneracji, do czego zwykłe kremy zwykle okazują się niewystarczające. Skóra w tym obszarze jest cienka i zdecydowanie narażona na odwodnienie (podobnie zresztą jak na szkodliwe działanie różnych substancji, takich jak chemiczne środki czystości). Wiąże się to z mocnym wysuszeniem i pękaniem skóry oraz powstawaniem ran. Może również pojawić się egzema, która nie zawsze ma podłoże alergiczne. Naskórek na dłoniach ulega zaczerwienieniu, opuchnięciu i zaczyna pękać, co powoduje trudne do wygojenia rany. Zarówno zimą, jak i wiosną niezwykle pomocny może się okazać zabieg parafinowy na skórę dłoni.
Parafina
Zimą na skórze dłoni nierzadko pojawia się efekt zaczerwienienia i wysuszenia oraz powstają rany. Swoje zadanie przy tego typu problemach spełnia parafina. Jest to typowy zabieg pielęgnacyjny, zalecany głównie zimą, dla skóry mocno wysuszonej, mającej częsty kontakt z detergentami. Parafina zastosowana na skórę dłoni powoduje pod wpływem ciepła otwieranie porów i pobudzanie krążenia, w wyniku czego składniki aktywne wszelkich substancji zastosowanych na skórze zdecydowanie lepiej w nią wnikają. Parafina ma również właściwości zmiękczające i regenerujące naskórek. Dla efektywności zabiegu najlepiej zastosować na początku różnego rodzaju peelingi, aby usunąć martwy naskórek (co też pomaga we wchłanianiu składników aktywnych). Główne zalety tej kuracji to krótki czas regeneracji i wyraźna poprawa kondycji skóry. Warto też wspomnieć o przyjemnym cieple, towarzyszącym zabiegowi, które korzystnie wpływa na mięśnie i stawy. Po parafinie wskazane jest niemycie rąk przez 3 godziny. Wtedy składniki aktywne jeszcze skuteczniej wnikają w głąb skóry.
Zima to niezaprzeczalnie intensywny czas dla ludzkiego organizmy. Ta pora roku wpływa nie tylko na naszą fizyczność, ale również i na kondycję psychiczną. Niskie temperatury na zewnątrz, nadmierne ogrzewanie pomieszczeń – to wszystko wpływa negatywnie na cerę. Skóra ulega odwodnieniu i wysuszeniu, co wiąże się z utratą jej jędrności i witalności. Prowadzi też do zaburzenia kolorytu i uwydatnienia zmarszczek.. Nasze ciało również ulega niekorzystnym zmianom, spowodowanym niską temperaturą i brakiem wysiłku fizycznego. Często wtedy przybieramy na wadze, a komórki tłuszczowe ulegają zgromadzeniu, tworząc cellulit i odbierając ciału jego jędrność. Wykwalifikowany specjalista, posiadający profesjonalną wiedzę, wesprze w doborze odpowiednich zabiegów oraz zaleci konkretną liczbę powtórzeń kuracji w serii. Właściwie wskazane zabiegi na twarz i ciało pozwolą doprowadzić je do do dobrego stanu i równowagi nawet jeszcze przed przyjściem pełnej wiosny. Dlatego zaleca się jak najszybsze wybranie się do profesjonalnego gabinetu, aby rozpocząć wskazaną serie zabiegów rewitalizujących po zimie.
Bibliografia:
- Kołodziejczak A., Kosmetologia t.1, Warszawa PZWL 2019.
- Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa PZWL 2014.
- https://bielendaprofessional.pl/zabiegi-kosmetyczne-na-twarz/microbiome-pro-care-2
- https://bielendaprofessional.pl/zabiegi-kosmetyczne-na-twarz/wodospad-dla-skory
Autor: Joanna Dryhynycz, kosmetolog Qclinique