Jakie są wymogi sanepidu dla salonu kosmetycznego w 2022 roku?

0
12137
gabinet medycyny estetycznej
Do najważniejszych wymogów Sanepidu w gabinecie kosmetycznym należy zaliczyć też konieczność stosowania wyłącznie takich narzędzi oraz urządzeń, które posiadają odpowiednie certyfikaty oraz świadectwa dopuszczenia do użytkowania | fot.: Studio Romantic

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym konieczne jest przestrzeganie szczególnych zasad higieny. Wykonuje się w nim bowiem zabiegi, które wiążą się z kontaktem ze skórą i błonami śluzowymi, a w niektórych przypadkach także z możliwością naruszenia tkanek. To z kolei oznacza ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia drobnoustrojami, takimi jak bakterie czy wirusy. Aby je wyeliminować, konieczne jest ścisłe dostosowanie lokalu oraz sposobu jego funkcjonowania do obowiązujących w 2022 roku wymogów Sanepidu dla salonu kosmetycznego. Co to oznacza w praktyce? Czy spełnienie określonych w przepisach norm jest rzeczywiście bardzo trudne?

Salon kosmetyczny – wymogi dotyczące lokalu

Wymagania sanitarne dla salonu kosmetycznego, podobnie jak w przypadku salonu fryzjerskiego, tatuażu czy odnowy biologicznej, określa między innymi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r.; dotyczy ono przede wszystkim warunków, jakie musi spełnić lokal, w którym prowadzona jest działalność tego typu.

Zgodnie z tymi wymogami, gabinet kosmetyczny musi znajdować się w niezależnym budynku lub jego odrębnej części. Miejsce to bezwzględnie musi być przyłączone do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej – doprowadzona musi być zarówno zimna, ale i ciepła bieżąca woda. Można także w tym celu wykorzystywać własne ujęcie wody. Z kolei ścieki muszą być odprowadzane do sieci kanalizacyjnej lub szamba.

Konieczne jest także wyodrębnienie niektórych przestrzeni:

 – poczekalni i szatni dla klientów,

 – pomieszczeń sanitarno-higienicznych dla klientów oraz personelu,

 – pomieszczenia socjalnego dla pracowników z szafkami na odzież własną i roboczą oraz aneksem kuchennym,

 – pomieszczenia lub szafy na preparaty kosmetyczne, a także czyste oraz brudne ręczniki,

 – miejsca do przechowywania sprzętów służących do utrzymania czystości oraz preparatów do mycia i dezynfekcji powierzchni.

Wymogi Sanepidu do salonu kosmetycznego

Wybór odpowiedniego lokalu to nie wszystko. Aby spełnić niezbędne wymogi sanitarne, salon kosmetyczny musi być odpowiednio zabezpieczony oraz wyposażony.

Konieczne jest zadbanie o to, by ściany przy umywalkach oraz zlewach zostały pokryte nienasiąkalnym i łatwo zmywalnym materiałem do wysokości aż 160 cm. Oprócz tego, zgodnie z wymogami Sanepidu, w salonie kosmetycznym musi znajdować się wentylacja mechaniczna – podciśnieniowa lub grawitacyjna.

Ponadto w miejscu, w którym przechowywane są sprzęty przeznaczone do utrzymywania czystości w salonie kosmetycznym, według wymogów Sanepidu musi znajdować się osobny zlew. Należy go zamontować na wysokości minimum 50 cm, licząc od podłogi.

Przepisy określają także sposób gromadzenia odpadów. Należy je umieszczać w pojemnikach, które są zamykane oraz wyposażone w foliowe worki.

Wyposażenie salonu kosmetycznego

Do najważniejszych wymogów Sanepidu w gabinecie kosmetycznym należy zaliczyć też konieczność stosowania wyłącznie takich narzędzi oraz urządzeń, które posiadają odpowiednie certyfikaty oraz świadectwa dopuszczenia do użytkowania. Dotyczy to nie tylko sprzętów służących do wykonywania zabiegów, ale także tych przeznaczonych do dezynfekcji oraz sterylizacji narzędzi.

Jeśli w lokalu wykonuje się zabiegi z zakresu regeneracji, pielęgnacji lub upiększania ciała, konieczne jest wydzielenie łazienki dla klientów i pracowników. Oprócz miski ustępowej i umywalki musi się w niej znajdować dozownik z mydłem (można także umieścić dodatkowy, ze środkiem do dezynfekcji rąk) oraz jednorazowe ręczniki. Jeżeli w salonie wykonuje się zabiegi powodujące zewnętrzne zanieczyszczenie ciała, w łazience należy umieścić także natrysk.

Istotne jest także, czy lokal świadczy usługi z zakresu pedicure i stylizacji paznokci; wymogi Sanepidu w 2022 wskazują na konieczność przygotowania odizolowanego stanowiska do wykonywania pedicure. Musi ono mieć powierzchnię minimum 6 m2 oraz zawierać odpowiednie wyposażenie, takie jak np. brodzik przeznaczony do moczenia nóg.

Kontrola Sanepidu w gabinecie kosmetycznym

W celu sprawdzenia, czy w danym salonie kosmetycznym wymogi Sanepidu są dokładnie przestrzegane, przeprowadzane są kontrole. Mogą być one zapowiedziane (w takiej sytuacji wysyłane jest pismo informujące o planowanej inspekcji) lub niezapowiedziane. O ile te pierwsze odbywają się zazwyczaj na wniosek właściciela lokalu, tak te, które nie zostały wcześniej zapowiedziane, mają miejsce najczęściej po zgłoszeniu lokalu przez osobę trzecią, na przykład klientów.

Jeśli kontrola wykaże, że wymogi Sanepidu w gabinecie kosmetycznym nie są spełnione w odpowiednim stopniu, przedsiębiorca może być ukarany mandatem; w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zamknięcia lokalu. Dlatego tak ważna jest codzienna dbałość o przestrzeganie niezbędnych przepisów. Nie jest to trudne – obowiązujące w 2022 r. wymogi Sanepidu dla gabinetu kosmetycznego nie są bardzo trudne do spełnienia. Oznaczają jednak konieczność stałego pilnowania czystości oraz stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dzięki nim zarówno klienci, jak i pracownicy mają pewność, że są odpowiednio chronieni przed potencjalnie szkodliwymi czynnikami.

Materiał partnera