Materace piankowe to jedne z najbardziej uniwersalnych i najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w naszych mieszkaniach. Praktyczne, elastyczne, komfortowe, dopasowujące się do kształtu ciała i korzystające z najnowszych technologii tak, żeby jeszcze lepiej spełniać potrzeby użytkowników. Często jednak podejmując decyzję o zakupie materaca nie zdajemy sobie sprawy, że musimy wziąć pod uwagę przeróżne parametry tak, aby produkt spełnił nasze indywidualne oczekiwania.
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że materace piankowe z zasady służą wszystkim osobom śpiącym, bez względu na wiek, wagę czy dodatkowe wymagania. Dopasowująca się do ciała struktura materaca, tworząca odlew osoby śpiącej, daje mnóstwo punktów podparcia odciążając tym samym newralgiczne obszary ciała. Nadają się dla osób z problemami z kręgosłupem czy dolegliwościami ortopedycznymi. Czym kierować się przy wyborze materaca?
Twardy czy miękki – pierwsza, najważniejsza decyzja
Podejmując decyzję o zakupie materaca przede wszystkim powinniśmy zdecydować, jaka twardość materaca jest dla nas optymalna. Pamiętajmy jednak, że twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, dlatego zastanówmy się nad najlepszym dla nas rozwiązaniem. Złota zasadą zalecaną przez specjalistów, w tym fizjoterapeutów jest materac ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Twardy, czyli nawiązujący do utartego przekonania o zdrowym spaniu na twardych powierzchniach, spowoduje, że się zwyczajnie nie wyśpimy – będzie nam bowiem niewygodnie. W miękkim zapadniemy się, a więc nasze ciało nie znajdzie odpowiedniego podparcia. Rozważając twardość materaca uwzględnijmy naszą wagę. Jeśli ważymy ponad 80 kilogramów, wybierzmy twardsze opcje, zazwyczaj oznaczane H3. Dla osób nieco lżejszych odpowiednie będą materace H2. Materacem dla osób tęższych będzie na przykład Hilding Foxtrot został zbudowany ze specjalnie profilowanej pianki wysokoelastycznej, która daje elastyczność, sprężystośc i komfort oraz niewrażliwość na odkształcenia. To twardy materac (H3) zalecany ważącym powyżej 80 kilogramów.
Materace piankowe
Oprócz twardości drugim ważnym elementem jest wypełnienie materaca. Poświęćmy więc chwilę na przestudiowanie właściwości poszczególnych oferowanych przez materace piankowe – materace piankowe w swej najprostszej formie to te wykonane z pianki poliuretanowej. Doskonale sprawdzają się na przykład w przypadku niemowląt. Wysokiej jakości materace piankowe wykonane są z antybakteryjnej pianki, posiadają też wentylowany wkład. Niektóre z nich posiadają dodatkowo warstwę z włókna kokosowego, które tworzy stabilną konstrukcję. Materac Hilding Safety Smyk kierowany do najmłodszych ma boczki wyższe od blatu, dzięki czemu materac ma kształt łódeczki i jest wyjątkowo bezpieczny dla dziecka bo utrudnia ewentualne wypadnięcie w przypadku używania materaca poza łóżeczkiem.
W przypadku długotrwałego użytkowania przez dorosłych materace piankowe mogą okazać się nie dość trwałe, dlatego warto poszukać bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Materace wysokoelastyczne
Materace wysokoelastyczne są tworzone z nowoczesnej odmiany zaawansowanej technologicznie pochodnej pianki poliuretanowej. Dzięki możliwościom technologicznym pianki wysokoelastyczne nadają się zarówno dla mniejszych, jak i w iększych i cięższych użytkowników. Ich twardość mieści się w przedziałach od H1 (bardzo miękki i przeznaczony dla osób lekkich) do H4 (twardy i przeznaczony dla osób cięższych – szczegółowe wytyczne wagi znajdują się zazwyczaj w opisie producenta). Materace wysokoelastyczne wyróżniają się trwałością, elastycznością i umiejętnością dopasowywania się do ciała osób z problemami z krążeniem, stawami czy kręgosłupem. Tego typu cechy posiada na przykład Hilding Foxtrot. Jest on wysoko odporny na odkształcenia oraz zapewnia wysoką przewiewność i wentylację, które to docenią zwłaszcza alergicy. Odpowiednie podtrzymanie poszczególnych części ciała gwarantuje tu aż siedem zróżnicowanych stref twardości.
Materace termoelastyczne
Materace termoelstyczne to najwyższa technologicznie odmiana materacy piankowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej pianki termoelastycznej doskonale dopasowują się do naszej sylwetki oraz wszelkich krzywizn ciała. Co ważne, zapewnią nam optymalny komfort i właściwe podparcie niezależnie od tego czy śpimy na plecach, czy na brzuchu. Są tak czułe, że polecają je nawet fizjoterapeuci wszystkim tym, którzy dłuższy czas spędzają w łóżku. Materace termoelastyczne mają bowiem działanie przeciwodleżynowe. Materace termoelastyczne dzięki badanej przez NASA piance Visco reagują na ciepło użytkownika, co z kolei zapewnia najlepsze dopasowanie do ciała. Takie rozwiązanie jest stosowane w produktach marki Hilding – znanej i uznanej marki zajmującej się tworzeniem materacy od 1939 roku. Materace termoelastyczne zapewniają zdrowy i spokojny sen i za każdym razem idealnie spełnią swoje zadanie.
Materace piankowe są wyjątkowe przez umiejętność dopasowywania się do kształtu ciała i równomierne rozłożenia ciężaru śpiącej na nich osoby. Wśród nich szczególnie doceniane przez konsumentów są te termoelastyczne, które z kolei są najbardziej zaawansowanym produktem. Jeśli więc poszukujemy sprawdzonego rozwiązania, wypróbujmy materace piankowe z najwyższej półki. Pamiętajmy jednak o wyborze odpowiedniej twardości, wypełnienia i pokrowca o optymalnych dla nas właściwościach. Tylko wówczas mamy pewność, że nasz wybór spełni nasze oczekiwania.
OLI