Srebro koloidalne cieszyło się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w czasach, gdy nie było jeszcze łatwo dostępnych leków i antybiotyków. Składnik ten wykorzystywano zarówno przy leczeniu chorób skórnych, jak i ogólnoustrojowych. Co ciekawe, ostatnio ten preparat zaczyna wracać do łask. Jest jednak kilka kwestii, o których trzeba pamiętać przy stosowaniu srebra koloidalnego.
Metal o korzystnych właściwościach
Srebro kojarzy się przede wszystkim z metalem szlachetnym, który jest używany m.in. przy produkcji biżuterii, naczyń czy sztućców. Okazuje się jednak, że oprócz ładnego wyglądu, posiada ono również niezwykłe właściwości – korzystne dla naszej skóry. Srebro wykazuje bowiem m.in. działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Jony tego motelu tworzą na powierzchni skóry powłokę, która jest nieprzenikalna dla wirusów oraz bakterii. Ponadto, srebro wspomaga odbudową tkanek miękkich i poprawia odporność całego organizmu. Metal ten ceni się także za to, że regeneruje i nawilża naskórek oraz ma działanie ściągające i normalizujące.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że kosmetyki zawierające ten składnik są zdecydowanie bardziej odporne na rozwijanie się bakterii. Co więcej, srebro działa na skórę antyseptycznie, dzięki czemu tworzy barierę ochronną przed drobnoustrojami. Dodatek tego metalu może być stosowany w preparatach do każdego rodzaju cery, także trądzikowej i wrażliwej.
Kosmetyki z dodatkiem srebra koloidalnego
Srebro koloidalne występuje obecnie w różnego rodzaju kosmetykach. Składnik ten znajdziemy m.in. w płynach do golenia, demakijażu czy płukania jamy ustnej, tonikach na trądzik, żelach antybakteryjnych, antyperspirantach, dezodorantach oraz wodach kolońskich. Znaczne efekty po stosowaniu nano srebra koloidalnego można jednak zaobserwować dopiero po dłuższych kuracjach. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z częstotliwością oraz ilością preparatów zawierających ten składnik. Ponadto, przy zewnętrznym stosowaniu srebra koloidalnego istnieje możliwość zaostrzenia procesów oczyszczania skóry, a konkretnie – wzmożonego wydalania zanieczyszczeń. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które z czasem samoistnie ustępuje.
Ważne środki ostrożności
Kuracje z zastosowaniem preparatów zawierających srebro koloidalne dają bardzo dobre efekty, ale należy zdawać sobie sprawę z powikłań, jakie mogą wystąpić po przedawkowaniu tego środka. Konsekwencją nadmiernego stosowania takich kosmetyków jest m.in. srebrzyca. Wynika to z faktu, że jony srebra zatrzymują się w naskórku, błonach śluzowych, narządach wewnętrznych i układzie nerwowym. W rezultacie, objawem przedawkowania preparatów ze srebrem jest niebieskie lub niebieskoszare zabarwienie skóry, które można zaobserwować zwłaszcza w okolicach twarzy czy paznokci. Srebrzyca jest również trwałym schorzeniem – do tej pory nie odkryto jeszcze skutecznego sposobu jej wyleczenia. Co więcej, osoby uczulone na srebro mogą się borykać z innymi problemami, m.in. wysypką, nadwrażliwością i uczuciem pieczenia w okolicach oczu lub nawet obrzękiem ciała.
Stosowanie toniku ze srebrem
Przy wyborze toniku do zewnętrznego stosowania na skórę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość srebra koloidalnego. Jest ono wyrażane za pomocą ppm (ang. parts per milion), czyli stężenia bardzo rozcieńczonych roztworów związków chemicznych. Przykładowo: 25 ppm to 25 cząsteczek danego składnika w milionie cząsteczek wody. Nietrudno więc zgadnąć, że im wyższy poziom ppm, tym skuteczność preparatu powinna być większa. W tym przypadku należy jednak zachować zdrowy rozsądek.
Do stosowania zewnętrznego, polegającego na przecieraniu wacikiem skóry rano i wieczorem, najlepiej używać preparatów z zawartością 100 ppm. Takie kosmetyki dadzą najlepsze efekty w krótkim czasie. Po pozbyciu się problemów skórnych należy już jednak zmniejszyć częstotliwość kuracji. Wystarczające okaże się wtedy stosowanie srebra do 2 razy w tygodniu.
Milena Kaczmarek, kosmetolog gabinetu Qclinique