Układ limfatyczny to skomplikowana sieć naczyń połączonych z węzłami chłonnymi i niektórymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi. Jego podstawową funkcją jest ochrona organizmu przed infekcjami i drobnoustrojami. Jeśli działa sprawnie, czujemy się lepiej i nie chorujemy. Z kolei jeśli z jakiegokolwiek powodu doszło do zaburzenia jego pracy, miejsce mają nie tylko infekcje, ale i uciążliwe, nieestetyczne, a nawet bolesne obrzęki limfatyczne.
Sposoby na pobudzenie układu limfatycznego
Istnieje wiele prostych i skutecznych metod na to, jak pobudzić układ limfatyczny do pracy. Wśród nich wyróżniamy między innymi:
- saunę
- kompresję
- drenaż limfatyczny
- hydroterapię
Sauna niezwykle intensywnie wpływa na układ krwionośny oraz limfatyczny. Wysokie temperatury połączone z odpowiednią wilgotnością powietrza powodują szybkie oczyszczanie organizmu z toksyn, gromadzących się w dużych ilościach właśnie we krwi oraz limfie. Do zalecanych zabiegów z zakresu hydroterapii zalicza się kąpiele wodne, natryski czy bicze, które mechanicznie pobudzają układ limfatyczny do pracy. Szczególnie, jeśli korzystamy ze zmiennych temperatur (np. prysznice zmiennocieplne). Sauna i hydroterapia nie są odpowiednimi metodami dla każdego, szczególnie przy chorobach ogólnoustrojowych i układowych. Przed skorzystaniem z tych zabiegów należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania oraz zapoznać się z metodyką ich wykonywania.
Drenaż limfatyczny to specyficzny rodzaj masażu. Techniki są powolne i intensywne, mają za zadanie przepchać zastój limfy w kierunku węzłów chłonnych, gdzie będzie mogła zostać przefiltrowana i oczyszczona. Właśnie dlatego masaż odbywa się od obwodu w kierunku węzłów chłonnych. Drenaż można wykonywać zarówno ręcznie, jak i przy użyciu specjalnych urządzeń. Gdy układ limfatyczny wolniej pracuje dobrze zabezpieczyć uzyskane przy masażu efekty bandażem kompresyjnym lub pończochą uciskową. Utrzymują one prawidłowe ciśnienie oraz zabezpieczają przed gromadzeniem się chłonki.
Ćwiczenia dla układu limfatycznego
Jedną ze skuteczniejszych metod na pobudzenie układu limfatycznego są ćwiczenia. Aby limfa stale krążyła po organizmie i pełniła swoje funkcje musi znajdować się w stałym ruchu. Oznacza to, że i my musimy pozostać aktywni. Zdrowej osobie wystarczy już 15 minut spaceru dziennie, jednak przy jakichkolwiek problemach limfatycznych oraz chcąc dodatkowo zadbać o swój układ limfatyczny, ćwiczenia będą dużym wsparciem. Bardzo dobrze sprawdzą się wszelkie aktywności antygrawitacyjne, np. skakanie na skakance czy trampolinie. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie skorzystać z takiej formy aktywności. Uniwersalnymi ćwiczeniami poprawiającymi przepływ limfy są wszelkie ruchy wielostawowe w pełnym zakresie, np.:
- głębokie przysiady z szeroko rozstawionymi nogami
- obszerne krążenia kończynami górnymi w tył i w przód
- skłony
- krążenia miednicą
Przy obrzękach lokalizujących się na stopach dobrze jest wykonywać ruchy w stawie skokowym we wszystkich płaszczyznach. Jeszcze lepiej, gdy podczas ich wykonywania noga będzie delikatnie uniesiona ku górze (można tego dokonać w leżeniu na plecach). Limfa porusza się wskutek skurczów mięśni, dlatego aktywność fizyczna zawsze powinna stanowić podstawę dbania o cały układ limfatyczny.
Układ limfatyczny a dieta
Na końcu warto przypomnieć, że to co jemy bezpośrednio przekłada się na nasze ogólne zdrowie. Także w kontekście układu limfatycznego. Zanieczyszczona chłonka sprawia, że czujemy się zmęczeni, senni, bez energii do działania. Częściej też gromadzi się w okolicach stawów tworząc obrzęki i zastoje. Podstawą diety usprawniającej układ limfatyczny jest ograniczenie cukrów prostych, alkoholu i przetworzonej żywności.
Biała mąka, czerwone mięso, a nawet nadmiar mleka krowiego mogą zapychać naczynia chłonne. Najlepiej jest sięgać po świeże owoce i warzywa, mleko roślinne, dużą ilość czystej wody mineralnej, orzechy, rośliny strączkowe oraz zioła. Ważne jest, aby utrzymywać zdrową dietę przez dłuższy czas. Sprawność układu limfatycznego warunkuje zdrowie całego organizmu. To od nas zależy jak o niego zadbamy.
Materiał partnera