Grzybica skóry – co to jest i jak sobie z nią radzić?

0
2056
Lekarz podczas pracy
Objawy grzybicy skóry zwykle oznaczają swędzenie, łuszczenie się, pękanie lub zaczerwienienie czy też jej podrażnienie i niestety są bagatelizowane. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W codziennym życiu każdy z nas styka się z mnóstwem innych ludzi, przebywa w uczęszczanych przez setki osób miejscach, a tym samym ma do czynienia z milionem różnego rodzaju bakterii. Choć bakterie człowieka są podobne, to mówi się, że każdy z nas jednak ma nieco inne ich szczepy. Mimo tego, że niektóre z nich są pozytywne dla ludzi, większość niestety jest dla nas niebezpieczna. Co zrobić, aby uchronić się przed chorobami skóry i nie wpaść popaść w dziwaczne natręctwa?

Jedną w bardziej popularnych chorób, którymi można zarazić się w miejscach publicznych jest grzybica. Znana jest od wielu lat i przybiera coraz to nowe formy. Znana jest z uporczywego swędzenia, czasem zaczerwienienia i zwykle łuszczenia się skóry odstrasza od nas innych ludzi. Niestety nie zawsze ,,gołym okiem” widać, że dana część ciała człowieka zaatakowana jest przez grzyby Candida. Zdarza się, że jej szczepy czyhają na nas na różnego rodzaju przedmiotach – zwykle w miejscach ciepłych i wilgotnych, to takie właśnie warunku upodobały sobie grzyby.

Wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy:

  • grzybica jamy ustnej
  • grzybica układu pokarmowego
  • grzybica skóry ciała
  • grzybica skóry głowy
  • grzybica stóp
  • grzybica paznokci
  • grzybica narządów płciowych żeńskich i męskich
  • grzybica ogólnoustrojowa

Z racji lokalizacji na ciele człowieka, grzybica wywołana przez grzyby chorobotwórcze typu Candida, może być łatwo pomylona z innymi schorzeniami np. grzybica głowy często nieprawidłowo diagnozuje się jako łupież.

Tempo rozmnażania się zakażenia w małej grupie ludzi np. rodzinie jest zatrważająco szybkie. Zakażona osoba przemieszczając się w środowisku domowym rozsiewa wokół siebie odpadające ze skóry mikroskopijne łuski. Zostają one niemalże wszędzie – w dywanie, podłodze, nitkach ręczników itd. czekając na nowy organizm, do którego mogą się przenieść. Podobnie działa to w miejscach publicznych np. basenach czy innego rodzaju powierzchniach, z którymi styczność ma naga skóra.

Objawy grzybicy skóry zwykle oznaczają swędzenie, łuszczenie się, pękanie lub zaczerwienienie czy też jej podrażnienie i niestety są bagatelizowane. Wykrycie grzybicy w pierwszych etapach jest o wiele lepszym rokowaniem na szybkie i skuteczne leczenie np. preparatami odgrzybiającymi skomponowanymi na bazie naturalnych składników marki Invent Farm. Cała seria Fungo Farm zalecana jest osobom zmagającym się z grzybicą i co ważne działa na nią od środka. Nie musimy wówczas smarować chorych miejsc nieprzyjemnymi maściami czy kremami. Wystarczy odrobina płynu lub kapsułka do użytku doustnego.

Preparaty na grzyby typu Candida to popularny na rynku produkt. Sięgając po konkretny zawsze należy sprawdzić jego skład i upewnić się, czy pochodzi ze sprawdzonego źródła. Korzystając z leków przeciwgrzybiczych należy zastanowić się, czy w tym stadium zachorowania na grzybicę terapia lekiem jest już konieczna. Warto pamiętać o tym, że na leki zawsze przyjdzie pora, lecznictwo preparatami naturalnymi nie nadszarpnie naszego zdrowia w walce z grzybami. Nad każdym nawet najmniej podejrzanym przypadkiem warto pochylić się w upewnić, że zmiana skórna nie jest chorobą, a np. niewielkim uszkodzeniem mechanicznym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą lub rozpocząć profilaktykę.

Więcej porad na blogu Invent Farm.


Materiał partnera zewnętrznego