Leczenie zmian skórnych nie polega już wyłącznie na ich chirurgicznym usuwaniu. Jedną z metod wykorzystywanych w celu pozbycia się niechcianych znamion, zwłaszcza tych barwnikowych, jest elektrokoagulacja. Rzeszów zapewnia ten rodzaj zabiegu. Centrum Medyczne Galmedic poszerzyło swoją ofertę usuwania znamion. Zabieg elektrokoagulacji wykonywany jest za pomocą specjalistycznego urządzenia – elektrokoagulatora – przez wykwalifikowany personel medyczny.
Usuwanie znamion skórnych związane jest głównie z działaniem ściśle profilaktycznym. Ma na celu wczesną diagnostykę i eliminację tych zmian, których charakter może być związany z nowotworem. O metodzie leczenia zawsze decyduje lekarz, biorąc pod uwagę potrzeby, preferencje i ogólny stan zdrowia pacjenta. Coraz częściej jednak w gabinecie słyszymy słowo „elektrokoagulacja”. Rzeszów to jedno z miast, w którym można poddać się temu zabiegowi.
Leczenie zmian skórnych
Diagnostyka znamion i zmian skórnych to zadanie dermatologa. Tylko podczas wizyty u tego specjalisty możliwe jest wykonanie szczegółowych badań określających stan skóry. Ma on bowiem do dyspozycji dermatoskop, czyli urządzenie, które aż dziesięciokrotnie powiększa wygląd badanego znamienia. Dzięki temu możliwa staje się szczegółowa ocena jego kształtu, konturu, koloru i powierzchni. Po takim badaniu lekarz ustala wstępną diagnozę, którą stuprocentowo potwierdzić może jedynie wynik badania histopatologicznego. Następnie zleca odpowiednią ścieżkę leczenia – może być to laseroterapia, chirurgiczne usuwanie zmiany lub elektrokoagulacja. Rzeszów i okolice to odpowiednie miejsce do poddania się wszelkim typom zabiegu usuwania znamion skórnych.
Leczenie zmian skórnych nie jest procesem skomplikowanym. Zwykle wystarczy przeprowadzenie jednorazowego zabiegu, by na stałe pożegnać się z kłopotliwymi, wstydliwymi, a nawet niebezpiecznymi dla zdrowia znamionami. Usuwanie znamion skórnych jest bezbolesne i mało inwazyjne. Każdy zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym pacjenta, co zwiększa jego poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Odpowiednio wykwalifikowana kadra specjalistów dba ponadto o dyskrecję i zachowanie atmosfery intymności. Dla wielu pacjentów zmiany skórne są bowiem tematem tabu.
Elektrokoagulacja Rzeszów – dla kogo?
Elektrokoagulacja należy do niechirurgicznych metod usuwania, a więc leczenia zmian skórnych. Przy jej wykorzystaniu wycina się przede wszystkim zmiany skórne o charakterze łagodnym. Są to zwykle brodawki, kurzajki, włókniaki, tłuszczaki, kaszaki, nagniotki, kłykciny kończyste i modzele. Zastosowany w tej metodzie prąd ścina białko obecne w tkankach organizmu, powodując ucięcie pożądanych tkanek – tych, które są zmienione chorobowo. Podczas zabiegu wytwarza się temperatura zbliżona do 200 stopni Celsjusza, ale dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego oparzenia są całkowicie bezbolesne i nieodczuwalne przez pacjenta. Nie jest to zatem skomplikowany zabieg i nie wymaga przygotowania pacjenta. Jego efektem jest trwałe usunięcie zmiany skórnej i jest on widoczny natychmiast po zakończeniu elektrokoagulacji.
Elektrokoagulację stosuje się również u tych pacjentów, u których chirurgiczne leczenie znamion skórnych nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Czasami zdarza się bowiem tak, że wycięte znamię odrasta po pewnym czasie po zabiegu. Na stałe zniszczyć je, nie wywołując stałych zmian w ciele pacjenta, można wykorzystując właśnie koagulator. Jego zastosowanie pozwala na poprawę ogólnego stanu i kondycji skóry, zamknięcie naczynek i poprawę estetyki. Oprócz usuwania znamion skórnych metoda ta niesie ze sobą szereg innych możliwości. Zadowalający efekt leczniczy zmian skórnych i trwałość efektów przy jednoczesnym wysokim stopniu bezpieczeństwa zabiegu – to główne jego walory odpowiedzialne za rosnące zainteresowanie pacjentów tą metodą.
Bezpieczeństwo
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu elektrokoagulacji mogą być: stany nowotworowe, ciąża, cukrzyca, choroby układu krążenia (zwłaszcza niewydolność serca, zaburzenia rytmu, choroba niedokrwienna), zaburzenia krzepnięcia krwi czy wszczepiony rozrusznik serca. Osoby ze skłonnością do przebarwień, z otwartymi ranami i uszkodzeniami w miejscu zabiegowym nie zostają zakwalifikowane do zabiegu ze względów bezpieczeństwa. Problematyczne z punktu widzenia lekarza mogą być również występujące u pacjenta zaburzenia krzepnięcia krwi oraz choroby wynikające z nadwrażliwości na światło.
Tuż po zabiegu występuje zwykle zaczerwienienie i obrzęk lub stwardnienie skóry. Objawy te ustępują jednak w ciągu kilku godzin. Następnie w miejscu wykonania zabiegu pojawia się niewielki strupek, który samoistnie odpada po upływie kilku dni. Nie należy go rozdrapywać ani samodzielnie usuwać. Jest on oznaką fizjologicznego etapu gojenia się rany. W celu uniknięcia powikłań i skutków niepożądanych zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza.
Elektrokoagulacja Rzeszów – Centrum Medyczne Galmedic
Usuwanie znamion w Rzeszowie z wykorzystaniem elektrokoagulatora dostępne jest w ofercie Centrum Medycznego Galmedic. Podczas tego zabiegu lekarz nie posługuje się skalpelem, ale elektrodą z prądem o dużej częstotliwości. Elektrody te podlegają sterylizacji po każdym użyciu, nie są sprzętem jednorazowym. Dzięki zastosowaniu łuku elektrycznego można nie tylko ograniczyć krwawienie, ale i zmniejszyć rozmiar rany i uniknąć zakładania oraz późniejszego usuwania szwów. Blizny po wykonaniu zabiegu tą metodą są bardzo niewielkie, goją się przez różny czas, w zależności od indywidualnego stanu zdrowia każdego pacjenta. Zwykle całkowity proces gojenia się rany trwa od 1 do 3 tygodni. Lekarz może zabezpieczyć ją miejscowym antybiotykiem w celu zapobiegnięcia wystąpienia infekcji.
Podobnie jak w przypadku chirurgicznego usuwania znamion skórnych, usuwany fragment wysyłany jest do laboratorium w celu wykonania biopsji. Na wynik pacjent oczekuje około miesiąca. Jest to usługa dodatkowo płatna, która daje pełny i szeroki obraz diagnostyczny. Po wykonaniu zabiegu lekarz zaleca unikać podczas codziennej higieny mydła i kosmetyków tworzonych na bazie alkoholu (przynajmniej przez kilka pierwszych dni). Zabrania wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, korzystania z gorących kąpieli i sauny oraz ekspozycji skóry na działanie promieni ultrafioletowych. U pacjenta może ponadto występować niewielki dyskomfort w obrębie dokonanego wycięcia tkanek. Niektórzy skarżą się na uczucie pieczenia lub ból. Dolegliwości te można jednak łatwo i szybko zniwelować za pomocą środków przeciwbólowych. W razie konieczności zleca je lekarz w odpowiednio dobranych dawkach.
Jak się przygotować?
Aby skorzystać z zabiegu usuwania znamion skórnych metodą elektrokoagulacji, nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Wystarczy pamiętać o spisaniu wszelkich leków i suplementów diety, które się obecnie przyjmuje. Skóra poddawana zabiegowi powinna być czysta i osuszona, bez śladów infekcji i innych procesów chorobotwórczych. Najczęściej tuż przed wykonaniem zabiegu skórę oczyszcza się, w razie konieczności usuwa się makijaż i owłosienie. Przed zabiegiem nie powinno się wykonywać mikrodermabrazji, peelingów chemicznych, zabiegów chirurgicznych. Należy również zrezygnować z opalania i nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.
Czas usuwania jednej zmiany waha się od kilkunastu sekund do jednej minuty. W zależności od ilości usuwanych znamion należy „zarezerwować” sobie odpowiednią ilość czasu. Zabieg można co prawda przerwać w dowolnym momencie, ale warto zadbać o jego ciągłość i najwyższy stopień bezpieczeństwa. Ponieważ jego przeprowadzenie wymaga niezwykłej precyzji i dużego skupienia ze strony lekarza, trwa zwykle jedynie kilka minut.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej szczegółów o tym, czym jest elektrokoagulacja, Rzeszów i specjaliści pracujący w tutejszym Centrum Medycznym Galmedic codziennie służą swoją pomocą.
Materiał partnera