Jesień to czas, kiedy większość z nas zauważa pogorszenie kondycji włosów i ich nadmierne wypadanie. Sytuacja ta najczęściej związana jest ze stanem organizmu po lecie – niedoborem substancji odżywczych i reakcji skóry na trudne letnie warunki. Jeżeli problem jest krótkotrwały to nie ma się czym przejmować. Jednak jeśli trwa dłużej albo występuje nie tylko jesienią, warto pomyśleć o leczeniu.
Piękne, gęste i lśniące włosy wpływają nie tylko na wygląd, ale również na samoocenę. Są jednym z ważniejszych elementów wizerunku i w znacznym stopniu decydują o tym, jak widzą i oceniają nas inni. Dlatego różnego rodzaju problemy z włosami – wypadanie i wyraźne zmniejszenie objętości są zazwyczaj przyczyną ogromnego dyskomfortu.
Po pierwsze: poznaj przyczynę
Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele.
– Najczęstszą – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet – jest tzw. łysienie androgenetyczne (dawniej zwane androgenowym). Jego istotą jest nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na uszkadzające działanie testosteronu i jego pochodnej dihydrotestosteronu (DHT). Wrażliwość ta jest dziedziczona, czyli przekazywana genetycznie. Łysienie androgenetyczne dotyczy ogromnej grupy pacjentów – skarży się na nie aż 80% mężczyzn i ok. 40% kobiet – wyjaśnia lek. med. Przemysław Styczeń z Profemed Medycyna Estetyczna.
Nadmierne wypadanie włosów może być również spowodowane jedną z chorób ogólnoustrojowych, m.in. niedoczynnością i nadczynnością tarczycy lub Hashimoto. Przyczyną bywają również przyjmowane leki, niedobory i nietolerancje pokarmowe oraz intensywne odchudzanie się czy stres.
Dobierz najlepszą metodę
Sposób leczenia powinien być dopasowany do przyczyny wypadania włosów – właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie. Jeżeli chodzi o same metody walki z tym problemem to jest ich wiele.
– W terapii stosuje się różnego rodzaju wcierki, leki ogólnoustrojowe, różne postaci mezoterapii (w tym przede wszystkim osocze bogatopłytkowe), światło LED, karboksyterapię oraz specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, czyli trychologiczne (np. peelingi) – mówi dr Styczeń.
Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Dlaczego? Jest on nie tylko bezpieczny (wykorzystuje się w nim preparat autologiczny i jego stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka jakichkolwiek reakcji uczuleniowych), ale również bardzo skuteczny. Powoduje zahamowanie wypadania włosów oraz pobudzenie cebulek i mieszków włosowych do produkcji nowych włosów. Przedłuża również fazę wzrostu włosa (anagenu), stymuluje porost grubszych łodyg włosów oraz normalizuje wydzielanie łoju (sebum).
– Osocze bogatopłytkowe to stosunkowo nowa opcja terapeutyczna, bardzo skuteczna w wielu postaciach wypadania włosów. Ma zastosowanie nie tylko w leczeniu łysienia androgenetycznego, ale także w tych wszystkich przypadkach utraty włosów, które są następstwem zaburzeń hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych, przyjmowanych leków czy stresu. Co więcej – osocze posiada nie tylko właściwości lecznicze, ale działa także profilaktycznie, dlatego można je stosować zapobiegawczo. Wzmacnia włosy i powoduje, że stają się one gęstsze, grubsze i bardziej odporne na działanie czynników uszkadzających – dodaje lek. med. Przemysław Styczeń z Profemed Medycyna Estetyczna.
[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]
Materiał partnera zewnętrznego