Bańki lekarskie na przeziębienie, czy są skuteczne?

0
1400
Bańki chińskie. Medycyna naturalna. Masaż
Stosowanie baniek jest od lat świetną metodą, przede wszystkim w leczeniu przeziębienia, ale również wielu innych chorób. Jest to zabieg małoinwazyjny i w pełni naturalny | fot.: stock.adobe.com

Naturalne metody leczenia chorób stają się coraz popularniejsze. Jednym z zabiegów, który może pomóc w trakcie przeziębienia, bądź infekcji jest stawianie baniek. Cechuje się wysokim bezpieczeństwem oraz brakiem skutków ubocznych, które często występują podczas stosowania farmaceutyków. 

W jaki sposób działają bańki lekarskie?

Bańki lekarskie działają na podstawie wytwarzanego podciśnienia we wnętrzu szklanego naczynia. Skóra oraz tkanki znajdujące się pod skórą, zostają wciągnięte do środka. Dochodzi do powstawania podskórnych odczynów zapalnych, poprzez podrażnienie naczyń krwionośnych oraz skóry. Stawianie baniek ma na celu aktywowanie naturalnych mechanizmów systemu immunologicznego. Na rynku oprócz tradycyjnych wykonanych ze szkła, możemy znaleźć gumowe oraz próżniowe. Szklane bańki najczęściej są wykorzystywane przez osoby z przeszkoleniem medycznym, ponieważ do ich postawienia należy użyć otwartego ognia. Bańki próżniowe są dużo łatwiejsze w obsłudze. Są wyposażone w specjalny tłok, który powoduje odessanie powietrza oraz wciągnięcie fałdu skóry. Te wykonane z gumy są delikatniejsze oraz elastyczne, dzięki czemu nadają się do stosowania nawet na stawach. 

Bańki na urazy
Warto pamiętać, że bańki pobudzają reakcje miejscowe, dlatego można je stawiać również podczas urazów sportowych, w chorobach zwyrodnieniowych stawów, czy zespole przeciążeniowym | fot.: stock.adobe.com

Bańki lekarskie podczas przeziębienia

Dzięki właściwościom, jakim jest pobudzanie reakcji odpornościowej organizmu, bańki świetnie nadają się do stosowania w przeziębieniach. Sprawdzają się przy katarze, zapaleniu górnych dróg oddechowych, grypie czy zapaleniu płuc. Warto pamiętać, że bańki pobudzają reakcje miejscowe, dlatego można je stawiać również podczas urazów sportowych, w chorobach zwyrodnieniowych stawów, czy zespole przeciążeniowym. Dzięki prostocie w użytkowaniu nie ma potrzeby stosowania tej metody w specjalistycznych gabinetach zabiegowych. Warto pamiętać, że korzystanie z baniek jest polecane dla każdej grupy wiekowej. Są coraz częściej doceniane przez kobiety w ciąży, dla których ta metoda jest bezpieczna i nie wiąże się z potrzebą przyjmowania farmaceutyków podczas przebiegu przeziębienia, bądź infekcji. Zabiegi często są prowadzone w klinikach zajmujących się medycyną naturalną. Jest to metoda stosowana od lat i w większości przypadków zupełnie bezpieczna oraz nieinwazyjna.

Przeciwwskazania do stosowania baniek

Pomimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa metody, jaką jest stawienie baniek, należy pamiętać, iż istnieją pewne przeciwwskazania. Nie zaleca się zabiegów osobom cierpiącym na nadmierną kruchość naczyń oraz problemy z prawidłową krzepliwością krwi. Choroby autoimmunologiczne również mogą być przeciwwskazaniem. Ważnym aspektem jest umiejętne stawianie baniek oraz znajomość miejsc, które należy unikać podczas zabiegu.

Nie należy stosować tej metody w okolicach serca, twarzy, piersi oraz dużych naczyń krwionośnych. Dodatkowo trzeba omijać obszary objęte zmianami skórnymi, ranami, bądź obrzękami.

Stosowanie baniek jest od lat świetną metodą, przede wszystkim w leczeniu przeziębienia, ale również wielu innych chorób. Jest to zabieg małoinwazyjny i w pełni naturalny. Stawianie baniek powinno być przeprowadzane przez osoby posiadające kwalifikacje medyczne. Najpopularniejszymi miejscami, gdzie możemy spotkać się z tą metodą, są kliniki medycyny naturalnej.

NCZ