Paznokcie możemy śmiało nazwać naszą wizytówką – to jedne z pierwszych części ciała, na które zwraca się uwagę. Pełnią wiele funkcji – estetyczną, ochronną, użyteczną, a nawet diagnostyczną. Niestety często borykamy się z ich kruchością i łamliwością. Na szczęście przyczyny takiego stanu są dobrze poznane i nietrudne do zwalczenia, o czym dowiecie się w tym artykule.
Dlaczego paznokcie się łamią?
Paznokcie odgrywają bardzo istotne role w naszym życiu, więc to oczywiste że muszą być odporne, mocne i zdrowe. Płytka paznokcia, czyli jego widoczna część, zbudowana jest z keratyny. To białko o włóknistej strukturze, dużej trwałości oraz odporności na czynniki zewnętrzne. Keratyna nie rozpuszcza się w wodzie i jest niezwykle bogata w siarkę. Niedobory tego białka, a także innych składników odżywczych, skutkują właśnie łamliwością paznokci. Ważne więc, aby pamiętać o dostarczaniu witaminy C, E, A i B oraz takich minerałów jak krzem, cynk, żelazo i magnez.
Nasze paznokcie mogą również być łamliwe przez nieodpowiedni skład kosmetyków do rąk, kontakt z detergentami, źle wykonane zabiegi pielęgnacyjne oraz za długie noszenie sztucznych paznokci.
Z czym związane jest rozdwajanie paznokci?
Rozdwojone przy końcówkach paznokcie to problem, który powinien być poważnie potraktowany. Estetyczny wygląd i mocna płytka mogą być osiągalne, jednak należy znaleźć najpierw przyczynę takiej łamliwości paznokcia. A powodów może być wiele – niewłaściwa pielęgnacja, grzybica, osłabienie organizmu, a nawet niedoczynność tarczycy. Jeżeli krucha płytka jest wynikiem nieodpowiedniej diety, czyli ubogiej w składniki odżywcze, należy uzupełnić je i uzbroić w cierpliwość. Po kilku tygodniach możemy już zauważyć znaczną poprawę, jednak czasami potrzeba nawet miesięcy.
Co powinna zawierać dieta wzmacniająca paznokcie?
- Witaminę B12
- Witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu
- Witaminę H – inaczej nazywana biotyną. To ona odpowiada za wzmocnienie i przeciwdziała rozdwajaniu.
- Witaminę A – niezbędna dla gładkości płytki
Pamiętajmy też o kontrolowaniu stanu podstawowych pierwiastków, które również odpowiadają za wygląd i stan paznokci. W diecie należy zadbać o suplementację krzemu, cynku, żelaza, wapnia i magnezu.
Proste zasady na zdrowe paznokcie
Jak dbać o paznokcie, by nie martwić się o ich rozdwajanie i kruchość, a także aby cieszyły nas wizualnie? Oprócz odpowiedniej diety i suplementacji, należy też pamiętać o pielęgnacji dłoni i paznokci, zasadach bezpieczeństwa i regularnym manicure. Jeżeli możemy to używamy rękawiczek do większości prac domowych, w których mogą mieć styczność z detergentami i chemią domową. Staramy się też nie narażać paznokcia na uszkodzenia mechaniczne, a te powodowane są np. przez podważanie powierzchni czy pokrywek. Gdy malujemy i pielęgnujemy paznokcie, używajmy kosmetyków nawilżających i bogatych w witaminy. Jeżeli jest taka możliwość – unikajmy acetonu, który niszczy płytkę i szkodzi paznokciom.
Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach łamliwych panzokci? Odwiedź blog drogerii Olmed: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/lamliwe-paznokcie-przyczyny-i-leczenie-kruchych-i-lamliwych-paznokci,1605006657.html .
Domowe sposoby na łamiące się paznokcie
A co możemy zrobić w zaciszu domowym, aby paznokcie były odżywione i pięknie wyglądały?
- Olejek rycynowy pomaga w budowaniu silnej płytki paznokcia, więc można wcierać go nawet 2 razy dziennie
- Innym prostym zabiegiem jest moczenie dłoni w oliwie z oliwek z dodatkiem cytryny. Taką miksturę należy najpierw podgrzać, a następnie trzymać w niej palce przez kilka minut.
- Siemię lniane również działa bardzo dobroczynnie na płytkę paznokcia. Wystarczy zalać ziarna wodą i gotować do uzyskania papki. Dłonie moczymy w miksturze 15 minut kilka razy w tygodniu.
- Jeżeli mamy pod ręką aloes, to warto wypróbować jego miąższ właśnie bezpośrednio na paznokcie. Roślina ta regeneruje i działa przeciwbakteryjnie.
- Inną domową wcierką jest olejek herbaciany z dodatkiem oliwy z oliwek. Miesięczna kuracja pomaga w odbudowaniu mocnej i zdrowej płytki.
Materiał partnera