Masaż Shiatsu jest typem masażu, którego celem jest uwolnienie energii z różnych punktów naszego ciała. Wykonuje się go poprzez uciskanie palcami lub dłońmi różnych punktów ciała. Ma to przywrócić energii właściwy obieg, który wzmocni nasz organizm.
Czym jest masaż Shiatsu?
Z japońskiego „shiatsu” oznacza naciskać palcem. Masaż Shiatsu jest masażem relaksacyjnym, który polega na uciskaniu palcami lub dłońmi różnych punktów na ciele. Ma to przywrócić prawidłowy obieg energii, który przywróci zachwianą równowagę organizmu. Jest to bardzo powoly oraz delikatny rodzaj masażu. Technika masażu Shiatsu zakłada, że w ludzkim ciele znajduje się 12 szlaków energetycznych, przez które swobodnie powinna przepływać energia. Szlaki te zwane są meridanami. Wyróżnia się następujące szlaki:
- serce
- osierdzie
- płuca
- jelito cienkie
- jelito grube
- śledziona i trzustka
- pęcherzyk żółciowy
- wątroba
- żołądek
- nerki
- pęcherz moczowy
- potrójny ogrzewacz, który nie wiąże się z żadnym organem
Jeśli swobodny przepływ energii nie jest możliwy, to pojawiają się różne problemy ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym. Precyzyjne uciśnięcie odpowiedniego punktu uwalnia zablokowany przepływ energii i przywraca równowagę. Masażyści do uciskania używają palców, dłoni, łokci oraz stóp. Masażysta zamiast siły mięśni rąk używa ciężaru swojego ciała.
Właściwości zdrowotne masażu Shiatsu
Masaż Shiatsu jest bardzo relksującą formą masażu. Wycisza on umysł oraz rozluźnia mięśnie. Pomaga pozbyć się stresu oraz napięcia. Często jego skutkiem jest pozbycie się powracających dolegliwości, takich jak np. ból głowy czy ból kręgosłupa. Masaż Shiatsu ma także pozytywny wpływ na układ nerwowy, układ krwionośny, układ hormonalny oraz układ odpornościowy. Pomaga też przy bolesnym miesiączkowaniu, bólach trawiennych czy bólach stawów. Masaż Shiatsu również korzystnie wpływa na samopoczucie.
Masaż Shiatsu- wskazania i przeciwskazania
Masaż Shiatsu jest szczególnie zalecany w przypadku borykania się z:
- bólami kręgosłupa
- bólami głowy
- bolesnymi miesiączkami
- nadmiernym stresem
- bezsennością
- problemami z trawieniem
- bólami stawów
- ciągłym zmęczeniem
Z masażu Shiatsu należy zrezygnować w przypadku borykania się z zakaźną chorobą skóry, wysypką lub otwartą raną. Powinny z niego zrezygnować również osoby będące w trakcie terapii onkologicznej, kobiety ciężarne oraz osoby, które mają problemy z krążeniem krwi (np. żylaki czy zakrzepy). Masażu Shiatsu nie należy wykonywać w miejscach na ciele, na których są siniaki oraz stany zapalne. Należy pominąć także miejsca po przebytej przepuklinie brzusznej, guzach lub złamaniach kości. Masaż należy sobie również odpuścić, jeśli w niedawnym czasie przeszliśmy operację.
Masaż Shiatsu może przynieść wiele korzyści. Zaleca się jednak, żeby nie próbować wykonywać go samemu, ponieważ masaż może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Lepszym wyjściem jest oddanie się ręce profesjonalisty, który wykona masaż Shiatsu w najlepszy sposób, co da nam największe efekty.
NDR