Pęcherzyki, łuski, krosty czy plamy na skórze mogą świadczyć o jej chorobie. Najczęściej pacjenci mają do czynienia z zapaleniem skóry, trądzikiem, grzybicą, pokrzywką bądź łuszczycą.
Jednak problemów skórnych jest znacznie więcej i w zależności od rodzaju problemu zaleca się różne medykamenty. Warto wiedzieć, jakie leki stosować w chorobach skóry.
Choroby skóry – rodzaje
Przyczyn chorób skóry jest wiele. Problemy skórne mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze, autoimmunologiczne, genetyczne, alergiczne czy nowotworowe. Niemniej najczęściej obserwuje się:
- atopowe zapalenie skóry (AZS)
- trądzik
- łuszczycę
- łojotok
- grzybicę
- pokrzywkę
- nowotwór – czerniak.
Leki stosowane w dermatologii można nabyć w różnej formie. W chorobach skóry często zaleca się leki przeciwhistaminowe, maści i kremy na zapalenia skóry, antybiotyki, zastrzyki witaminowe i steroidowe, celowane leki na receptę. Wiele z tych produktów dostępnych jest również online na platformie liki24.pl.
To miejsce, w którym pacjenci mają dostęp do leków z ponad tysiąca aptek w jednym miejscu. Brak konieczności pójścia do apteki, daje czas do namysłu, by wybrać najlepszy preparat na problemy skórne. Może być on dostarczony jeszcze tego samego dnia, jeśli zostanie zamówiony odpowiednio wcześnie.
Leki na atopowe zapalenie skóry (AZS)
Jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych, z jaką najczęściej borykają się pacjenci, jest atopowe zapalenie skóry. Pojawia się w wyniku zaburzenia układu odpornościowego i uniemożliwia prawidłową budowę komórek skóry. W związku z tym pojawia się suchość skóry, swędzenie oraz wysypka.
W leczeniu AZS stosuje się na ogół glikokortykosteroidy (hormony steroidowe) np. krem Elocom. Niemniej w zależności od rodzaju zapalenia oraz indywidualnej sytuacji pacjenta lekarz może przepisać także leki przeciwhistaminowe.
Ponadto przy AZS zaleca się stosowanie emolientów w postaci balsamów i kremów o działaniu nawilżającym. Warto zwrócić uwagę, by w składzie maści znajdował się polidokanol, który odpowiada za zmniejszenie swędzenia. Wskazane są również kremy z ektoiną do objawowego leczenia dermatoz zapalnych różnego rodzaju np. lek Ectokrem.
Kremy i maści na trądzik
Na platformie liki24.pl dostępnych jest wiele skutecznych maści i kremów na trądzik bez recepty. Pacjenci sięgają po nie na ogół wtedy, gdy ze zmianami skórnymi radzą sobie na własną rękę. Niemniej warto skorzystać z konsultacji z lekarzem, który przepisze odpowiednie dla schorzenia środki.
Jednymi z popularniejszych maści przeciwtrądzikowych są Skinoren zawierający kwas azelainowy oraz Benzacne bazujący na Benzoylis peroxidum. W zwalczaniu trądziku popularne są również maści z witaminą A.
Zdarza się, że w przypadku trądziku lekarz decyduje się na przepisanie antybiotyku. Do leków na receptę na trądzik pospolity można zaliczyć np. żel Clindance bądź też tabletki Clindamycin. Oba te środki zawierają antybiotyk klindamycynę. Z kolei w przypadku trądziku różowatego lekarz może przepisać np. emulsję Rozex bazującą na metronidazolu.
Leki na łuszczycę u łupież
Łuszczyca jest autoimmunizacyjną chorobą skóry, która objawia się łuszczącymi wykwitami. Z kolei łupież jest chorobą skóry głowy i objawia się złuszczaniem zrogowaciałego naskórka w formie płatów. Osoby z łupieżem bądź łuszczycą nie powinny używać wielu standardowych kosmetyków do kąpieli dostępnych w sklepach. Podczas kąpieli należy używać specjalnych płynów i szamponów, które nie będą negatywnie oddziaływać ani drażnić skóry.
Dlatego mogą korzystać ze specjalnych żeli i szamponów stosowanych przy łuszczycy i łupieżu. Zawierają one np. pirytionian cynku czy siarczek selenu, które pomagają w leczeniu łuszczącej się skóry. Poza tym w złuszczającym leczeniu łuszczycy stosuje się różnego rodzaju maści np. salicylową, mocznikową bądź solankową.
Niemniej jednym z najskuteczniejszych leków na łuszczycę jest Cygnolina (ditranol, antralina). Inne skuteczne preparaty na łuszczycę mogą być oparte np. o pochodne witaminy C jak Calcipotriol. Można się spotkać także ze środkami bazującymi na retinoidach np. Tazaroten czy inhibitorach kalcyneuryny np. Takrolimus.
Leki na grzybicę skóry
Do najczęstszych zakażeń grzybiczych skóry zalicza się łupież pstry, grzybicę jamy ustnej, paznokci, stóp. Winowajcą są na ogół dermatofity – grzyby, które przedostają się na skórę człowieka przez kontakt ze zwierzętami, ziemią bądź innymi ludźmi.
Jeżeli choroba wywołana jest wywołana grzybami drożdżopodobnymi wówczas stosuje się leczenie azolami, alliloaminami, polienami czy pochodnymi pirymidyny, echinokandyny. Ponadto w leczeniu grzybicy pacjenci sięgają równie preparaty z medycyny niekonwencjonalnej np. maść z nagietka, płukanka z nagietka, płukanka z szałwii.
Materiał partnera