Wiecznie młoda – pielęgnacja cery dojrzałej

0
1225
dojrzałą zadbana kobieta
Oznaki starzenia się skóry są widoczne na każdym jej poziomie, zarówno w naskórku, skórze właściwej jak i tłuszczowej warstwie podskórnej | fot.: materiał partnera

Kosmetolodzy przez długie lata poszukiwali środka, który zapewni skórze wieczną młodość. Poszukiwania te zakończyły się poznaniem wielu składników, które zaaplikowane skórze pozwalają ograniczyć widoczność oznak starzenia, opóźnić je, poprawić kondycję skóry, zachować na dłużej jej młody wygląd. Starzenie się skóry jest procesem nieuchronnym i współczesna kosmetologia to akceptuje. By cieszyć się zdrową skórą tryskającą promiennym blaskiem należy o nią regularnie dbać. Czego potrzebuje skóra dojrzała? Kanon zasad pielęgnacji poniżej.

Jak starzeje się skóra?

Oznaki starzenia się skóry są widoczne na każdym jej poziomie, zarówno w naskórku, skórze właściwej jak i tłuszczowej warstwie podskórnej.

W naskórku wraz z upływem lat obserwujemy postępującą wiotkość i ścieńczenie, przebarwienia, a także miejscowe nadmierne rogowacenie naskórka.

W skórze właściwej dochodzi do spadku aktywności fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za syntezę włókien kolagenu i elastyny. Skóra wytwarza mniej kolagenu, a co gorsza, istniejące włókna kolagenowe i elastynowe stają się sztywne, twarde i nierównomiernie rozmieszczone. W efekcie skóra traci elastyczność. Wraz z wiekiem w skórze dochodzi do zahamowania syntezy kwasu hialuronowego. Niedobów tego cennego składnika skutkuje postępującą suchością skóry. Skóra sucha łatwiej ulega podrażnieniom, niosącym za sobą uczucie dyskomfortu i ryzyko infekcji bakteryjnych. Suchość skóry potęguje również powolny zanik gruczołów łojowych i ograniczenie wydzielania łoju i potu. Jakby tego było mało, wraz z wiekiem spada synteza ceramidów i dochodzi do upośledzenia wytwarzania naturalnego czynnika nawilżającego. Skóra traci płaszcz ochronny zapobiegający ucieczce wody.

Nieodzownym elementem pielęgnacji skóry dojrzałej powinny być zatem: nawilżanie, regeneracja i wspomaganie bariery ochronnej skóry. Co stosować żeby zapewnić skórze dojrzałej prawidłową pielęgnację? Lista składników must have poniżej.  

Mocznik

Mocznik jest naturalnym składnikiem wytwarzanym w  organizmie, stanowi składową naturalnego czynnika nawilżającego naskórka. Zastosowany w ilości 5-10% będzie, zwiększał zawartość wody w naskórku, wygładzał, redukował szorstkość i przywracał skórze miękkość i gładkość. Mocznik wzmacnia barierę ochronną skóry, a przez to poprawia jej kondycję. W składzie INCI znajdziesz go pod nazwą Urea.

Naturalne oleje roślinne

Naturalne oleje roślinne są dla skóry źródłem wolnych kwasów tłuszczowych, witamin, skwalenu, fitosteroli i szeregu innych związków, które poprawiają stan bariery naskórkowej, ograniczają transepidermalną ucieczkę wody, uzupełniają strukturę cementu międzykomórkowego.

Olej Canola (Canola Oil) natłuszcza przesuszoną skórę, zmniejsza świąd, znosi uczucie ściągnięcia. Tworzy na skórze warstwę okluzyjną zapobiegającą utracie wody, odbudowuje barierę ochronną skóry. Olej avocado (Persea Gratissima (Avocado) Oil) to jeden z najbardziej tłustych olejów stosowanych w kosmetologii. Działa natłuszczająco, regenerująco, ochronnie. Olej arganowy (Argania Spinosa Kernel Oil) to stosowany w kosmetologii od lat, żelazny punkt dermokosmetyków przeciwzmarszczkowych. Pozyskiwany jest z drzewa arganowego, nazywanego również „arganią żelazną”. Olej arganowy jest źródłem tokoferoli i polifenoli o działaniu antyrodnikowym. Związki te przeciwdziałają aktywności wolnych rodników tlenowych, wymienianej jako jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry. Olej arganowy szybko się wchłania, jest dobrze tolerowany przez przesuszoną i wrażliwą skórę dojrzałą.

Probiotyki

Probiotyki to hasło kojarzone dotąd głównie z dietetyką. Od jakiegoś czasu stanowią punkt zainteresowania kosmetologii. Probiotyki wykorzystywane w kosmetologii to lizaty bakteryjne lub bakterie tyndalizowane, należące głównie do szczepu Lactobacillus. Bakterie tyndalizowane to bakterie poddane obróbce termicznej, która hamuje możliwość rozmnażania mikroorganizmów (dzięki czemu nie ma ryzyka namnażania się bakterii w kosmetyku) ale zachowuje błonę komórkową i pełną strukturę komórki bakteryjnej. Probiotyki zastosowane w dermokosmetykach chronią skórę przed wpływem patogenów i innych szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Probiotyki wzmacniają barierę naskórkową, poprawiają odporność skóry i wspierają funkcjonowanie pożytecznej flory bakteryjnej skóry. Mikrobiom skóry czyli wszystkie mikroorganizmy bytujące na powierzchni warstwy rogowej naskórka (zarówno pożyteczne jak i patologiczne żyjące w równowadze) stanowi zewnętrzną warstwę ochronną, chroniącą skórę przed niekorzystnym wpływem czynników środowiska zewnętrznego.

Dermokosmetyki zawierające składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym dyskomfort skóry, odbudowującym barierę lipidową naskórka, stosowane regularnie, a dodatkowo połączone – w myśl zasady healthy-ageing – ze zdrową dietą, wypoczynkiem, odpowiednio długim snem i ruchem na świeżym powietrzu, pozwolą cieszyć się młodą, zdrową, elastyczną i gładka skórą, niezależnie od metryki.

Materiał partnera zewnętrznego