Boli cię głowa. Ponownie. Pierwszym krokiem do pokonania częstych bólów głowy jest określenie, jaki typ bólu głowy mamy. Czasami ból głowy jest objawem innej choroby lub schorzenia, a czasami nie ma wyraźnej przyczyny.
Należy dokładnie przyjrzeć się oznakom i objawom bólu głowy. Prowadzenie dzienniczka bólu głowy może pomóc w określeniu rodzaju bólu głowy. Zapisuj, kiedy pojawiają się bóle głowy, objawy i potencjalne czynniki wyzwalające, takie jak jedzenie, stres lub zmiany snu.
Istnieje wiele typów i podtypów bólów głowy. Przewlekłe codzienne bóle głowy, które występują 15 lub więcej dni w miesiącu, są jednym z podtypów. Bóle głowy typu napięciowego i migreny są bardzo powszechne w dzisiejszych czasach. Oba mogą mieć charakter przewlekły, choć nie zawsze tak jest.
W porównaniu z migreną, napięciowe bóle głowy nie są tak bolesne. Zazwyczaj są stosunkowo łagodne i nie towarzyszą im nudności ani nadwrażliwość na światło czy dźwięki. Mimo to, mogą czasami zakłócić Twój dzień, utrudniając koncentrację w pracy lub spędzanie wolnego czasu. Czy da się zapobiegać bólom głowy? Jeśli – jak skutecznie je leczyć i uśmierzać dokuczliwy ból? Jak radzić sobie, gdy bóle nie ustepują? Podpowiadamy.
Bóle głowy typu napięciowego niekoniecznie są spowodowane stresem emocjonalnym, psychologicznym czy napiętymi mięśniami. Nazwa pochodzi z czasów, kiedy uważano, że są one wynikiem pewnego rodzaju napięcia. Dlaczego te bóle głowy występują, wciąż nie wiadomo, a ponieważ rzadko są oznaką poważnych zaburzeń, wciąż brakuje chętnych naukowców, by zająć się nimi w swoich badaniach.
Sporadyczne bóle głowy
Prawdopodobnie wiesz już, jak pozbyć się sporadycznego bólu głowy. Pojedyncza dawka aspiryny prawdopodobnie załatwi sprawę. Pomocna może okazać się również filiżanka kawy.
Leczenie przewlekłego bólu głowy
Bóle głowy, które występują częściej niż dwa razy w tygodniu – czyli przewlekłe bóle głowy – są ze zrozumiałych względów bardziej kłopotliwe. Jedna z form, ból głowy spowodowany nadużywaniem leków, jest wywołana rutynowym stosowaniem środków przeciwbólowych.
Przewlekłe bóle głowy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza, przede wszystkim po to, by wykluczyć migrenę lub chorobę podstawową. Możesz również potrzebować pomocy lekarza w znalezieniu alternatywy dla leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.
Leki są sprawdzonym sposobem zarówno leczenia, jak i zapobiegania migrenom. Ale leki to tylko część sukcesu. Ważne jest również, aby dbać o siebie i zrozumieć, jak radzić sobie z bólem migrenowym, kiedy się pojawia.
Jak radzić sobie z bólem głowy?
Przy pierwszych oznakach migreny, zrób sobie przerwę i odsuń się od tego, co robisz, jeśli to możliwe. Zgaś światło. Migreny często zwiększają wrażliwość na światło i dźwięk. Zrelaksuj się w ciemnym, cichym pomieszczeniu. Śpij, jeśli możesz.
Spróbuj terapii temperaturowej. Przykładaj ciepłe lub zimne okłady na głowę lub szyję. Okłady z lodu mają działanie odrętwiające, co może osłabić odczuwanie bólu. Gorące okłady i poduszki grzewcze mogą rozluźnić napięte mięśnie. Podobne działanie może mieć ciepły prysznic lub kąpiel.
Jednym ze sposobów na uśmierzanie bólów głowy jest masaż. Nie musisz od razu udawać się na profesjonalny zabieg. Wystarczy, że zrelaksujesz się w zaciszu własnego domu. Pomocne mogą okazać się wówczas masażery, dostępne w sklepie Medwil.
Wypij napój z kofeiną. W niewielkich ilościach, sama kofeina może złagodzić ból migrenowy we wczesnym stadium lub wzmocnić działanie przeciwbólowe.
Należy jednak zachować ostrożność. Picie zbyt dużej ilości kofeiny zbyt często może prowadzić do bólów głowy z odstawienia w późniejszym czasie. A zbyt późne spożywanie kofeiny w ciągu dnia może zakłócać sen, co również może mieć wpływ na migrenę.
Materiał partnera zewnętrznego