Temat AZS jest tematem ciągle żywym, ponieważ zachorowań przybywa – atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób. Co raz częściej możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że AZS jest chorobą cywilizacyjną – dotyczy ponad 25% dzieci i około 2-3% osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której towarzyszy uciążliwy świąd.
Nieprzyjemne uczucie swędzenia jest charakterystyczną cechą w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Osobie chorej towarzyszy niemalże przez cały czas i znacząco wpływa na obniżenie jakości życia, pogorszenie relacji społecznych, czy zawodowych. Leczenie AZS jest procesem bardzo długim i wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Niestety nie możemy do końca jej wyleczyć, a jedynie zaleczyć, co nie oznacza, że nie można łagodzić jej objawów oraz zapobiegać powstawaniu nowych. Świadoma i regularna pielęgnacja dedykowanymi kosmetykami może przynieść ulgę i poprawić wygląd skóry.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną. Jest to nadmierna i nieprzewidywalna reakcja skóry na czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. AZS przez długi czas może pozostać chorobą „uśpioną” przez co zachorować możemy w każdym wieku.
Przyczyny AZS
Tak naprawdę nie stwierdzono jednej i konkretnej przyczyny AZS. Wpływ na powstawanie AZS mogą mieć przede wszystkim zmieniające się warunki środowiska, zanieczyszczenia występujące w powietrzu, toksyny a także jedzenie, które obecnie bogate jest w konserwanty, barwniki czy inne substancje, które je modyfikuje. Postęp cywilizacyjny sprawił, że odpowiedzią skór suchych i wrażliwych (czyli z osłabionym płaszczem hydrolipidowym) na wyżej wymienione czynniki może być silny świąd, pieczenie, pęcherzyki, gródki, czy krostki – czyli typowe objawy atopowego zapalenia skóry.
Zdrowa skóra charakteryzuje się ściśle przylegającymi komórkami naskórka, które tworzą naturalną barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. U chorych na AZS dochodzi do zaburzenia struktury i funkcji bariery naskórkowej w wyniku działania czynników genetycznych oraz przewlekłego stanu zapalnego. Zmniejszona zawartość lipidów naskórkowych prowadzi do zmniejszonego wiązania wody i zwiększenia jej przez naskórkową utratę, co przyczynia się do wysuszenia i pękania naskórka. W takiej sytuacji alergeny lub inne substancje bez większych trudności dostają się w głąb skóry, powodując stan zapalny. Ponadto niedobory białek naskórkowych (filagryny) przyczyniają się także do nadmiernej przenikalności bariery skórnej dla wody i alergenów.
Czynniki drażniące
Istnieje wiele czynników chemicznych, fizycznych i termicznych, które przyczyniają się do zaognienia stanu skóry atopowej np.:
- pory roku
- zmiana klimatu lub środowiska
- stres
- palenie
- odzież
- alergeny (pokarmowe, kontaktowe i wziewne).
Dla osób cierpiących na AZS swędzenie jest odczuwalne jako uporczywe, dlatego przede wszystkim jeśli znane są czynniki uczulające, trzeba je wyeliminować z otoczenia lub pokarmów chorego. Leczenie stanu zapalnego wspomogą także regularnie stosowane preparaty nawilżające i natłuszczające.
Błędne koło
W przypadku AZS skóra jest zaczerwieniona, sucha i podrażniona, a czynniki drażniące dodatkowa nasilają swędzenie. Taka kondycja naskórka nierzadko wspomaga chęć drapania, co wywołuje uszkodzenie skóry. W efekcie mogą pojawić się niegroźne zmiany, które niczym w błędnym kole, zaostrzają objawy. Nadkażenia wzmagają świąd, co prowadzi do infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Skóra chorego swędzi najbardziej wieczorem i w nocy – przez co osoby cierpiące na AZS bardzo często mają problemy ze snem.
Przestać się drapać nie jest łatwo, stąd bardzo ważne jest, aby znaleźć produkt, który może pomóc doraźnie. Zastosowanie już w momencie pojawienia się podrażnień, np. Sprayu przeciwświądowego NovaClear ATOPIS o właściwościach kojących i nawilżających, niweluje uporczywe swędzenie, łagodzi podrażnienia i przynosi natychmiastową ulgę.
Dobry skład
Wybierając preparaty do codziennej pielęgnacji skóry atopowej należy zwrócić uwagę na ich skład. Częste stosowanie środków przeciwświądowych, nawilżających i natłuszczających jest kluczowe w leczeniu AZS. Z pewnością trzeba zrezygnować z produktów, które w swoim składzie zawierają substancje zapachowe i perfumowane.
Marka NovaClear postawiła na linię ATOPIS, która nie zawiera substancji zapachowych, drażniących (SLS, SLES, silikony), parabenów i barwników, a jej pH jest neutralne – 5,5. Cała linia ATOPIS, to żródło składników odbudowujących naturalną barierę ochronną naskórka, redukujących zaczerwienienia, łagodzących podrażnienia, o działa antyseptycznym i przeciwzapalnym, nawilżającym i regenerującym mikrouszkodzenia skóry. Dermokosmetyki ATOPIS łagodzą uporczywy świąd, przeciwdziałają suchości skóry i nawrotom przesuszenia.
5 sposobów na łagodzenie świądu
-
Kąpiel
Aby złagodzić świąd warto wziąć kąpiel bądź szybki prysznic. Należy pamiętać, że woda powinna być letnia, a kąpiel trwać nie dłużej niż 20 minut. Gorąca woda wspomaga świąd, dlatego należy jej unikać. Ponadto, już w trakcie kąpieli można dodać odpowiednie preparaty nawilżające i natłuszczające lub użyć płatków owsianych bądź mleka, które także złagodzą swędzenie.
-
Osuszanie ręcznikiem
Po kąpieli warto pamiętać, aby nie wycierać skóry ręcznikiem. Skórę chorego na AZS należy delikatnie osuszać poprzez przykładanie ręcznika do skóry. Pocieranie zwiększa swędzenie.
-
Emolienty
Warto podkreślić, że swędzenie skóry skutecznie niwelują specjalne kosmetyki dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Emolienty wiążą wodę, dzięki czemu skóra jest nawilżona, a świąd nie nasila się. Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na to, czy są hipoalergiczne, a w swoim składzie nie zawierają SLS-ów, parabenów i substancji zapachowych mogących podrażniać skórę chorego.
-
Odpowiednie ubrania
Swędzenie mogą wzmagać ciasne, przylegające do skóry ubrania. Warto o tym pamiętać i wybierać tylko luźną odzież. Należy również unikać ubrań z wełny i z domieszką wełny, gdyż jest to materiał silnie uczulający i wywołujący nasilenie świądu.
-
Leki
Jeśli świąd nie ustępuje mimo odpowiedniej pielęgnacji i powyższych wskazówek, warto udać się po poradę do lekarza. Często stosowane są leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy bądź inne, które skutecznie zmniejszą ten objaw. Swędzenie jest bardzo uciążliwym symptomem. Warto jednak pamiętać, że łagodzenie świądu prowadzi do remisji choroby. Chorzy na AZS powinni znać sposoby, które umożliwią im zmniejszenie świądu.
Materiał partnera zewnętrznego