Pielęgnacja tatuażu – jak dbać o tatuaż świeży, a jak o zagojony?

0
8281
dziewczyna z dredami i tatuażami wykonująca tatuaż klientce na udzie
Przy odpowiedniej pielęgnacji tatuaż powinien wyglądać dobrze nawet po latach od jego wykonania | fot.: stock.adobe.com

Tatuaż dla każdego może być czymś innym. Jedni uznają go za przejaw sztuki, drudzy za symbol lub etap w życiu, który chcą utrwalić na skórze, a jeszcze inni, za szaleńczy wyskok. Bez względu na to jak potraktujemy tatuaż, jest to coś trwałego. Coś, co prawdopodobnie zostanie z Tobą do końca życia. Dlatego też warto zadbać o tatuaż od pierwszej chwili, aby Twój nowy nabytek utrzymał świeży wygląd i dobrze się zagoił. Jak dbać o tatuaż po zrobieniu? O czym pamiętać później? Wskazówki znajdziesz poniżej.

Jak pielęgnować świeży tatuaż?

Świeżo zrobiony tatuaż powinien być odpowiednio zdezynfekowany i zabezpieczony folią przez tatuażystę. Zaleca się pozostawienie takiej folii na skórze przez około 3-4 godziny. Tatuaż pod nią może wydawać się nieco grubszy ze względu na niewielki stan zapalny i krew, która może jeszcze wydostawać się z rany. Następnie tatuaż należy obmyć letnią wodą i osuszyć ręcznikiem papierowym (ręcznik trzeba delikatnie przyłożyć i absolutnie nie pocierać skóry). Ważne, aby czynność tę powtqarzać około 3-4 razy dziennie do zagojenia rany. W trakcie gojenia tatuaż trzeba także natłuszczać 3-4 razy dziennie, tak, aby skóra miała optymalne warunki do gojenia.

Służą do tego celu specjalne kremy, mydła i żele do tatuaży. Trzeba mieć na uwadze aby miejsce gdzie powstała świeża rana nie było w żaden sposób podrażniane – ani przez materiał ubrania, anie przez pocieranie podczas osuszania skóry. W przypadku możliwości podrażnienia przez ubranie, powinno się nałożyć opatrunek z folii. Również dzięki niej zapobiega się przyklejaniu odzieży do nakremowanego miejsca. Folię należy także zakładać na noc. W innych przypadkach jest to nie wskazane ze względu na to, że rana powinna oddychać, aby szybciej się zagoiła. Możliwe, że przy gojeniu mogą powstać małe strupki. Ich zdrapywanie jest niewskazane, ponieważ może łączyć się z miejscowym odpigmentowaniem – a więc utratą tuszu z tatuażu, co może mieć niekorzystny wpływ na efekt końcowy.

Po zrobieniu tatuażu niewskazane są:

  • treningi i duży wysiłek, przy którym występuje pot, działający na niekorzyść gojącego się miejsca.
  • ekspozycja gojącego się miejsca na promienie słoneczne, pod wpływem których tatuaż może wyblaknąć lub „rozlać się”. Nie zaleca się  w ogóle opalania miejsc z kolorowymi tatuażami, ponieważ stracą na jakości i intensywności barwy.
  • sauna oraz solarium z powodów podanych w podpunkcie wyżej.
  • baseny oraz długie kąpiele. Dopiero po miesiącu można wybrać się na basen i dłużej moczyć tatuaż. Szczególnie niepożądane mogłoby okazać się działanie chloru na świeżą ranę.
  • picie alkoholu, który rozrzedzi krew i wydłuży okres gojenia.

Jak pielęgnować tatuaż po zagojeniu?

Przy odpowiedniej pielęgnacji tatuaż powinien wyglądać dobrze nawet po latach od jego wykonania. Na tym także nam powinno zależeć. Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu jest równie ważna, jak w początkowym okresie gojenia. Dlatego też nawet po zagojeniu należy dbać o to, aby tatuaż nie był zanadto eksponowany na działanie promieni słonecznych. Podczas wakacji i opalania należy go solidnie nawilżać i dodatkowo chronić kremami z wysokimi filtrami. Warto także zachować krem, który stosuje się tuż po zrobieniu tatuażu do jego natłuszczenia. Dla utrzymania intensywności koloru i nawilżenia, należy go stosować także po zagojeniu, ale już rzadziej.

Dobrze jest sprawdzić skład kosmetyku, którego używamy, aby zawierał jak najmniej substancji sztucznych, a jak najwięcej naturalnych. Do pielęgnacji nadadzą się idealnie masło shea, olej kokosowy czy olej z orzechów macadamia. Dzięki temu krem bądź żel, będzie lepiej wchłaniał się i przyswajał, nie wywołując niepożądanych podrażnień. W tym kontekście warto zwrócić uwagę zarówno na kremy do skóry o specjalnych potrzebach (np. atpowej), ale i poszukać marek stworzonych przez ludzi profesjonalnie zajmujących się tatuażem (którzy sami niejednokrotnie mają tatuaże). Jedną z nich jest na przykład easy tattoo, która specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu najnowszych technologii kosmetyczno-medycznych w branży tatuażu i piercingu. Wyróżnia je nie tylko działanie nawilżające i natłuszczające, ale i bakteriobójcze oraz przyspieszające regenerację naskórka, co jest szczególnie ważne zwłaszcza na etapie gojenia.

Pamiętajmy, że o tatuaż należy dbać w każdej fazie. Im lepiej się do tego przyłożymy, tym dłużej będą cieszyć nasze oko. Najważniejsze jest prewencja – stosujmy odpowiednie preparaty od pierwszej chwili i nie dopuszczajmy do zakażenia czy choćby zabrudzenia rany. Gdyby jednak procesy gojenia przebiegały w sposób niepokojący, warto zwrócić się po profesjonalną pomoc lekarską. Po wygojeniu zaś nie zaniedbujmy pielęgnacji – najlepiej specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami.


OLI