Dieta low carb jest dietą niskowęglowodanową. Jej założenie odnosi się do ograniczenia spożywania produktów, które są bogate w cukry. Czy dieta low carb jest zdrowa?
Dieta low carb jest dietą niskowęglowodanową. Jej założenie odnosi się do ograniczenia spożywania produktów, które są bogate w cukry. Czy dieta low carb jest zdrowa? Oczywiście, że tak. Nie dość, że jest zdrowa, to dodatkowo jest bardzo szybka. Dzięki niej, zdrowe osoby mogą pozbyć się nadprogramowych kilogramów, a osoby chore na cukrzyce, są w stanie ustabilizować poziom cukru we krwi.
Jakie są zasady diety low carb?
Zasady diety low carb mówią, o tym, że źródłami kalorii są tłuszcze, a także białka. Dieta low carb opiera się na założeniu dotyczącym ograniczeniu węglowodanów. Są nimi między innymi ryż, pieczywo, kasze oraz makarony. Menu diety low carb zawiera w sobie niższy udział cukrów prostych i złożonych. W miejsce węglowodanów, wchodzą natomiast tłuszcze i w mniejszym stopniu białka. Decydując się na dietę low carb, warto wiedzieć, że możemy wyróżnić kilka jej rodzajów. Różnią się między sobą przede wszystkim zastosowaniem i efektami. Ograniczenie węglowodanów odgrywa znaczącą rolę w gospodarce hormonalnej człowieka. Chodzi tutaj o dwa ważne hormony, jakimi są insulina i glukagon. To właśnie one zajmują się regulacją poziomu glikemii, a więc glukozy w naszej krwi. Dieta low carb może być bardzo niskowęglowodanowa, niskowęglowodanowa oraz średniowęglowodanowa. Dieta low carb, a więc dieta niskowęglowodanowa przyczynia się do zmniejszenia wydzielania insuliny. Ten proces w korzystny sposób oddziałuje na kontrolę naszego apetytu a także wpływa na ograniczenie magazynowania tkanki tłuszczowej. W diecie low carb, dominują przede wszystkim mięsa, jaja, orzechy, ryby, warzywa liściaste, pestki, nasiona itp.
Jakie są zalety diety low carb?
Jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała i poprawa sylwetki, to dieta low carb będzie dla nas znakomitym rozwiązaniem. Dzięki temu, że w naszym jadłospisie ograniczymy spożywanie cukrów, będziemy mogli liczyć na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej oraz utratę dodatkowych kilogramów. Dzięki zastąpieniu węglowodanów produktami tłuszczowymi i białkowymi, możemy na znacznie dłużej zaspokoić głód. Dieta low carb korzystnie wpływa na normalizację poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. Ma ona również pozytywny wpływ na poziom lipidów we krwi. To właśnie on obniża ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego. Dieta niskowęglowodanowa, czyli dieta low carb redukuje także stany zapalne w organizmie. Pamiętajmy, o tym, że aby prawidłowo korzystać z diety low carb, musi być ona dobrze rozplanowana. Warto w tym celu skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Pomogą nam oni w prawidłowym oszacowaniu wartości odżywczej diety, bilansu występującego pomiędzy tłuszczami, białkami a węglowodanami, a także omówieniu wszelkich możliwych przeciwwskazań.
Materiał partnera zewnętrznego