Gdy pracujesz lub uczysz się, Twój umysł powinien działać na najwyższych obrotach. Maksymalne skupienie pozwala Ci szybciej uporać się z powierzonymi zadaniami i sprawia, że lepiej przyswajasz niezbędne informacje. Zastanawiasz się, jak poprawić koncentrację? Oto kilka trików, które mogą się przydać.
1. Wyśpij się
Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowej pracy Twojego organizmu. Nocą, gdy Ty odpoczywasz, regeneruje się zarówno Twoje ciało, jak i umysł. Kiedy spałeś zbyt krótko, możesz doświadczać rozkojarzenia, zmęczenia i mieć problemy z koncentracją. Zadbaj więc o to, by dostarczyć sobie ok. 7-8 h snu (nie więcej), a poczujesz różnicę!
2. Wyłącz / wycisz telefon
Smartfon to Twoje podstawowe narzędzie komunikacji, czasem pomagające również w nauce i pracy, ale również… główny rozpraszacz. Nieustanne powiadomienia, np. o nowym mailu czy wiadomościach od znajomych, będą Cię wybijały z rytmu. Jak temu zapobiec? Masz dwa wyjścia. Pierwsze to zupełnie wyłączyć telefon na czas pracy. Niewykonalne? W takim razie wycisz swoje urządzenie mobilne i ogranicz ilość wyświetlanych przez nie powiadomień (zwłaszcza dźwiękowych). Dzięki temu rzadziej będziesz sięgać po telefon i skoncentrujesz się na tym, co naprawdę ważne.
3. Stwórz sobie komfortowe warunki do pracy
Trudno będzie Ci się skupić, gdy będziesz pracować i uczyć się w chaotycznym, rozpraszającym środowisku. Największym problemem może się okazać hałas – rozmowy kolegów z biura, remont prowadzony przez sąsiada, gdy próbujesz przyswoić nowe słówka czy… zbyt dynamiczna muzyka. Postaraj się od nich odizolować. Jak? Możesz sięgnąć po stopery do uszu lub założyć słuchawki i włączyć spokojną muzykę sprzyjającą koncentracji. Dobrze sprawdzą się takie gatunki jak: muzyka filmowa, smooth jazz czy „odgłosy natury” – to jednak kwestia indywidualnych preferencji.
4. Wycisz się
Jak poprawić koncentrację? Troszcząc się o „higienę” umysłu. Gdy siadasz do pracy / nauki zestresowany i naładowany emocjami, trudno będzie o skupienie. Co pomoże? Zanim przystąpisz do działania, postaraj się trochę zrelaksować. Usiądź w spokoju, spróbuj trochę pomedytować lub – jeśli to dla Ciebie zbyt trudne – po prostu zamknij oczy i skoncentruj się na tym, co odczuwasz. Będzie łatwiej.
5. Dostarcz organizmowi odpowiednich składników
Prawidłowe nawodnienie i właściwy poziom elektrolitów sprzyja koncentracji. Elektrolity takie jak magnez, sód wspomagają przebieg elementarnych procesów poznawczych, a więc wpływają na pracę mózgu, a także proces zapamiętywania nowych informacji. Dlatego właśnie warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, sięgając np. po elektrolity Oryal. Dostarczają sód, potas, wapń, magnez oraz chlorki, czyli składniki wspierające funkcjonowanie mózgu.
Jak widzisz, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, jak poprawić koncentrację. Trzymaj się jednak powyższych wskazówek, a z pewnością o skupienie będzie Ci łatwiej.
Materiał partnera zewnętrznego