Najlepsza dieta na słabe paznokcie

0
2761
Słabe paznokcie
Podstawowym budulcem płytki paznokciowej jest keratyna – białko zbudowane przede wszystkim z aminokwasów siarkowych, czyli metioniny i cysteiny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kondycja i zdrowie paznokci to doskonały wykładnik naszego sposobu odżywiania się. Płytka paznokciowa jest czułym wskaźnikiem wszelkich niedoborów pokarmowych. Oczywiście zbyt niska podaż z dietą witamin i składników mineralnych to nie jedyna przyczyna rozdwajania paznokci, ale z pewnością jedna z najczęstszych. Jaka zatem powinna być dieta wzmacniająca słabe paznokcie?

Witaminy i minerały na wzmocnienie paznokci – przykładowy jadłospis

Podstawowym budulcem płytki paznokciowej jest keratyna – białko zbudowane przede wszystkim z aminokwasów siarkowych, czyli metioniny i cysteiny. Ale to nie jedyne składniki odżywcze potrzebne naszym paznokciom. W diecie nie może zabraknąć także nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, a także następujących witamin i minerałów:

  • witaminy C wspomagającej syntezę kolagenu oraz chroniącej przed wolnymi rodnikami
  • witamin z grupy B wspomagających syntezę aminokwasów
  • składników mineralnych wzmacniających paznokcie i zapewniających ich efektywne wydłużanie: cynku, selenu, magnezu, żelaza, wapnia, miedzi

A zatem jak zadbać o paznokcie odpowiednią dietą? Podstawą jadłospisu dla mocnych paznokci jest dostarczanie różnorodnych, naturalnych składników. Przede wszystkim – codziennie spożywać należy źródła pełnowartościowego białka: ryby, mięsa, nabiał, komosę ryżową. Jeśli jesteś na diecie wegańskiej – staraj się w każdym posiłku spożywać różne źródła białka: kasze, orzechy, rośliny strączkowe. W ten sposób dostarczysz pełnego zestawu aminokwasów. Bardzo ważnym składnikiem diety wzmacniającym paznokcie są kwasy omega 3 – a ich dostarczenie z dietą może być nieco problematyczne. Najbogatszym źródłem tych związków są tłuste ryby morskie; mniej znaczące źródła to orzechy i nierafinowane oleje roślinne.

Najlepsze źródła witamin i składników mineralnych to świeże warzywa i owoce, najlepiej te sezonowe. Poza sezonem można sięgać po produkty mrożone. W miarę możliwości należy unikać gotowania warzyw, gdyż zuboża to te produkty w cenne związki odżywcze. Warzywa i owoce można spożywać w postaci surówek, koktajli, dodatków na kanapki. Szczególną uwagę należy zwrócić na warzywa dostarczające krzemu – to minerał skutecznie zapobiegający rozdwajaniu paznokci. Znajdziemy go w rzodkiewkach, selerze, marchwi czy burakach. Wapń dostarczymy z kolei spożywając nabiał, migdały, jarmuż, szprotki, zaś magnez znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych, kakao, orzechach oraz bananach. Cynk to jeden z najbardziej niedoborowych pierwiastków w naszej diecie – dostarczymy go z owocami morza i rybami, a w mniejszym stopniu – z orzechami.

Jak w praktyce zastosować te wskazówki? Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis dostarczający składników wzmacniających słabe paznokcie:

  • na śniadanie zjedz kromkę pełnoziarnistego pieczywa z twarogiem, rzodkiewką oraz kiełkami brokułów
  • drugie śniadanie może stanowić garść orzechów i zielona herbata
  • na obiad spożyj pierś z indyka duszoną z warzywami, podaną z kaszą gryczaną
  • kolację niech stanowi galaretka rybna i kanapka pieczywa razowego z pomidorem.

Jak zadbać o paznokcie z suplementami diety?

Bardzo skutecznym uzupełnieniem diety w cenne związki odżywcze są suplementy diety. Najlepiej wybrać te tabletki witaminowe, które są dedykowane wzmocnieniu paznokci, a także włosów. Wtedy zawierają one te witaminy i minerały, które są najbardziej potrzebne paznokciom. Trafnym wyborem jest taki suplement diety, który dostarcza przede wszystkim tych związków, których z dietą nie dostarczamy w wystarczających ilościach. Mowa zwłaszcza o cynku i selenie, a także krzemie czy biotynie. Tych cennych związków odżywczych dostarcza suplement diety na paznokcie i włosy marki Cheers – Hair Formula. Te witaminy na paznokcie wzbogacone są ponadto o ekstrakty z bambusa i skrzypu polnego oraz palmy sabałowej. Taki zestaw doskonale wzmocni włosy i paznokcie, a suplementacja jest bardzo skuteczna. Wynika to z wysokich dawek substancji czynnych i ich bardzo wysokiej przyswajalności.

Suplement na słabe paznokcie możesz przyjmować stale, wzmacniając już osłabione paznokcie a także zapobiegając ich uszkodzeniom w przyszłości. Oczywiście ważna jest odpowiednia pielęgnacja paznokci – i to ona wraz z właściwie skomponowaną dietą i suplementacją to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak zadbać o paznokcie.


Autor: Joanna Łysak / CHEERS